Caritas - Laudato Si | Aktualności
Aktualności
Czy Twoi dziadkowie też byli eko?
19 listopada 2020

Może nie wiedzą, co to woskowijki i ruch zero waste. Może nigdy nie mieli bambusowych szczoteczek ani kompostowalnych worków na śmieci, nie kupowali papierowych słomek ani warzyw z naklejką „bio”. Może nie korzystali z energooszczędnych pralek, a mimo to mogliby o ekologii powiedzieć bardzo wiele. Nasi dziadkowie.

Zobacz więcej
Zobacz ikonę Laudato si!
16 listopada 2020

Rozpoczynając działania w projekcie szybko zauważyliśmy, że łączy nas nie tylko praca. Poznając się na kolejnych warsztatach odkrywaliśmy, że troska o wspólny dom pozwala nam odkrywać na nowo, że jesteśmy braćmi i siostrami, że jesteśmy wspólnotą. Wtedy zrodził się pomysł napisania ikony Laudato si’, która będzie towarzyszyła naszym wydarzeniom. Agata Chmura, która jest animatorem w diecezji rzeszowskiej zleciła na naszą prośbę wykonanie autorskiej ikony Gabrieli Kulig-Siuta, miejscowej artystce.

Zobacz więcej
Ekologiczny wianek, znicz i stroik
26 października 2020

Szukasz inspiracji aby zrobić ekologiczny znicz, wianek, stroik? Zajrzyj do nas!

Zobacz więcej
Mniej śmieci – więcej pamięci. Ogólnopolska akcja z okazji dnia Wszystkich Świętych
26 października 2020

Ruszyła akcja „Mniej śmieci – więcej pamięci”, która jest wspólną inicjatywą środowisk włączonych w działania ekologiczne (inicjatorzy oraz partnerzy akcji wymienieni są poniżej). Dzień Wszystkich Świętych to dla Polaków ważny moment i tradycja. Niektórzy mówią – trzecie najważniejsze święto w roku. Niestety czas wspominania szybko mija, natomiast pozostawione przy cmentarzach śmieci będą się rozkładać dłużej niż szczątki naszych zmarłych. Akcja jest zaproszeniem do uważniejszego zaplanowania tegorocznej obecności na cmentarzu i głębszego dotknięcia sensu uroczystości. Organizatorzy proponują szereg konkretnych działań, które mogą uczyć ten dzień piękniejszym.

Zobacz więcej
Caritas w służbie ekologii. Perspektywa encykliki Laudato si’ [W.Kawecki]
8 października 2020

Na czym polega caritas ekologiczna i w jakim sensie ta chrześcijańska cnota wchodzi współcześnie w przestrzeń kultury ekologicznej. W opcji Kościoła podstawą jest „nawrócenie ekologiczne”, które ma za zadanie eliminację trzech grzechów ekologicznych – skrajnego antropocentryzmu, biocentryzmu i relatywizmu praktycznego. Dokonać się to może poprzez świadomość ekologiczną, uprawianie tzw. ekologii integralnej i opowiedzenie się za właściwą kulturą ekologiczną.

Zobacz więcej
[RELACJA] Niedziela św. Franciszka
5 października 2020

Zielone i radosne, w których jest miejsce na spotkanie po mszy i dobrą rozmowę, takie w których pielęgnujemy tradycje sadzenia ogródków, domowych przetworów, zapraszamy do jedzenia zdrowego chleba. Parafie, w których zauważamy problemy naszego środowiska i staramy się na nie odpowiedzieć. Parafie, które gromadzą fundacje, instytucje, nadleśnictwa, wodociągi i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy troszczą się o nasz dom!

Zobacz więcej
Wywiad z Vintage Zona w ramach projektu Szatka-eko
25 września 2020

Rusza pierwsza edycja eko-eventu "Szatka" na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej Tworzenie chemii domowej, kosmetyków, myjek biodegradowalnych – te i wiele innych atrakcji będzie czekało na bydgoszczan już pod koniec września - wszystko związane z ekologią i w duchu less waste. Już 26 września 2020 r. rusza pierwsza edycja proekologicznego wydarzenia plenerowego "Szatka" organizowanego przez Stowarzyszenie Siedem Aniołów.

Zobacz więcej
Niedziela św. Franciszka
25 września 2020

Ogłoszony przez Papieża Franciszka trwa od 1 września do 4 października i jest wyjątkowym zaproszeniem dla każdego z nas. To moment, w którym możemy zatroszczyć się o Matkę Ziemię. Ten czas zwieńcza Niedziela św. Franciszka, którą w tym roku Caritas Laudato si świętuje pod hasłem "Dowody miłości do wody". W 12 miejscach w całej Polsce odbędą się eco-eventy, na których będziemy promować życie zgodne z zasadami zielonej encykliki.

Zobacz więcej
EKOLOGICZNE PRZEPISY – proszek do prania, płyny, środki czystości
23 września 2020

Czy wiesz co znajduje się w Twoim proszku do prania? Czym wycierasz blaty? Jakie składniki mają kontakt z Twoją skórą, co wypełnia powietrze w Twoim domu?

Zobacz więcej
Warsztaty eko w 12 miastach Polski
3 września 2020

Trwa „Czas dla Stworzenia” ogłoszony przez Papieża Franciszka w dniach 1 września – 4 października 2020 r. To dni, w których sposób szczególny pielęgnujemy troskę o Matkę Ziemię. Ambasada Mobilna Caritas Laudato si rusza w Polskę, by odwiedzić 12 diecezji i poprowadzić warsztaty ekologiczne. Spotkania przygotowują uczestników do napisania eko-projektu w ramach konkursu grantowego, w którym wygrać można do 12 500 zł na lokalne działania.

Zobacz więcej
Letni Targ Ekologiczny z Laudato si
28 sierpnia 2020

Ambasada Mobilna Laudato si po raz kolejny rusza w trasę! Tym razem odwiedzimy Letni Targ Ekologiczny, w dniach 29-30 sierpnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Właśnie tam będziemy promować przesłanie encykliki Laudato si, które idealnie wpisuje się w charakter wydarzenia. Caritas Laudato si można znaleźć w pawilonie 7 na stoisku nr 47 w sobotę (10:00- 17:00) oraz niedzielę (10:00-16:00).

Zobacz więcej
Siedem Aniołów z Laudato si
24 sierpnia 2020

Ambasada Mobilna Laudato si po raz kolejny ruszyła w trasę, by zaprosić do uważniejszego życia w duchu ekologii integralnej! Tym razem odwiedziliśmy projekt Siedem Aniołów (17-22 sierpnia, Górka Klasztorna), włączając się w twórcze działania i warsztaty.

Zobacz więcej
Konkurs grantowy – wygraj środki na swój eko projekt!
28 lipca 2020

Czy troska o naszą planetę jest Ci bliska? Może zastanawiasz się jak zacząć działać, brakuje Ci funduszy? Jeśli ekologia w Kościele i nauczanie papieża Franciszka są dla Ciebie ważne – weź udział w naszym konkursie i stwórz własny eko-projekt lokalny. Do Twojej dyspozycji będzie aż 4000 zł / 10 000 zł lub 12 000 zł na działania na rzecz środowiska oraz nasze wsparcie merytoryczne!

Zobacz więcej
KONKURS GRANTOWY – wyniki
9 czerwca 2020

Dziękujemy za Wasz udział i zaangażowanie w napisaniu projektów konkursowych. Prezentujemy wyniki i gratulujemy fantastycznych pomysłów! Przypominamy, że kolejna edycja konkursu już we wrześniu.

Zobacz więcej
KONKURS – oceny wniosków
8 czerwca 2020

Dziękujemy za wszystkie nadesłane przez Was wnioski konkursowe! Informujemy, że ogłoszenie wyników nastąpi jutro (tj. 9.06.2020 r.) o godzinie 15. Dziękujemy za cierpliwość! Zmiana ta nie wpływa na regulaminowe ramy czasowe projektów.

Zobacz więcej
Konkurs MAM 5 LAT! – do wygrania ekologiczne wydanie encykliki Laudato Si’
1 czerwca 2020

Trwa rok Laudato si’, w którym świętujemy pięciolecie ogłoszenia encykliki papieża Franciszka. W ramach projektu Caritas Laudato si’, zostało przygotowane specjalne, ekologiczne wydanie encykliki, dzięki czemu jej treść trafi do jeszcze szerszego grona odbiorców. Z tej okazji, wpisując się w Dzień Dziecka ogłoszono konkurs „MAM 5 LAT!”, w którym uczestnicy podzielą się ekologicznymi praktykami ze swojego życia, inspirując tym samym do świadomego wdrażania ich w swoją codzienność.

Zobacz więcej
KONKURS – wydłużamy termin oceny wniosków
26 maja 2020

Dziękujemy za wszystkie nadesłane przez Was wnioski konkursowe! Informujemy, że podjęliśmy decyzję o wydłużeniu czasu na ocenę wniosków do dnia 8 czerwca 2020 r.

Zobacz więcej
24 maja o 12:00 Msza Święta Laudato si [online]
22 maja 2020

Trwa Tydzień Laudato si, świętujemy 5 lat od powstania encykliki papieża Franciszka, która uwrażliwia nas na piękno stworzenia, na przyrodę, na środowisko, na dom w jakim żyjemy. I z tej okazji - Msza Święta w okolicznościach przyrody i modlitwa w ramach Globalnego Dnia Modlitwy Laudato si’.

Zobacz więcej
Dla wychowawców, liderów grup, nauczycieli, katechetów
22 maja 2020

W związku z obchodami 5-lecia encykliki Laudato si’, wydaliśmy także jej opracowanie, które jest obszernym tekstem przygotowanym przez specjalistów i może służyć każdemu, kto chciałby zgłębić temat. Opracowanie może być podstawą do pracy indywidualnej bądź wspólnej, bazą do przygotowania lekcji czy zajęć dotyczących ekologii oraz korzeni nauczania o niej w Kościele Katolickim.

Zobacz więcej
Tydzień Laudato si – włącz się!
16 maja 2020

Już niedługo mija 5 lat od powstania encykliki Laudato si’. Z tej okazji świętujemy z Papieżem Franciszkiem i całym światem pod hasłem „wszystko jest połączone”. Dołączyliśmy do oficjalnych obchodów przygotowanych przez Watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka we współpracy z Global Catholic Climate Movement i jako jeden z parterów chcemy zaprosić Was do kilku inicjatyw.

Zobacz więcej
Zgłoś się i zdobądź granty na własny eko-projekt!
29 kwietnia 2020

Czy troska o naszą planetę jest Ci bliska? Może zastanawiasz się jak zacząć działać, brakuje Ci funduszy? Jeśli ekologia w Kościele i nauczanie papieża Franciszka są dla Ciebie ważne – weź udział w naszym konkursie i stwórz własny eko-projekt lokalny. Do Twojej dyspozycji będzie aż 4000 zł na działania na rzecz środowiska oraz nasze wsparcie merytoryczne!

Zobacz więcej
Caritas Laudato si’. Działamy już w 12. diecezjach!
21 lutego 2020

Dwanaście diecezji, jeden cel. Nawrócenie ekologiczne. Apel papieża Franciszka, głos Kościoła katolickiego, tak często przypominany przez Jana Pawła II i Benedykta XVI, dziś diecezjalni i lokalni animatorzy Caritas Laudato si' zanoszą do swoich parafii i społeczności lokalnych.

Zobacz więcej
Mydło robimy, środowisko chronimy
17 lutego 2020

Uczniowie klasy pierwszej IX LO w Rzeszowie własnoręcznie wykonali mydła na bazie naturalnych składników. Młodzież ściśle trzymała się receptur, ale foremek używała różnych. Oprócz gotowych, ozdobnych, także takich z recyklingu, które zbierała w ostatnich tygodniach - tuby po chipsach, kartoniki po mleku.

Zobacz więcej
Bieszczadzkie spotkania z dzięciołami
10 lutego 2020

Pierwszego zielonego dzięcioła zobaczyłam wkrótce po przeprowadzce w Bieszczady. Podekscytowana zadzwoniłam do znajomego ornitologa z informacją, że nie dość, że zielony, to jeszcze chodzi po trawie. A on na to, że bardzo by się zdziwił, gdybym powiedziała, że go widziałam na drzewie...

Zobacz więcej
Abp Stanisław Gądecki: zadbajmy o ekologię naszych serc
7 lutego 2020

"Niektórzy chrześcijanie drwią z troski o środowisko naturalne. Inni są bierni i niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia. Potrzebujemy nawrócenia ekologicznego. W żadnym przypadku Biblia nie daje podstaw do despotycznego antropocentryzmu, który nie interesuje się losem innych stworzeń. Człowiek obdarzony inteligencją musi szanować prawa natury i tę delikatną równowagę, jaka istnieje między bytami tego świata”

Zobacz więcej
W Davos o ekologii. „Ziemia płacze i biedni też płaczą”
27 stycznia 2020

Klimat i ekologia zdominowały dyskusje podczas Światowego Forum Ekonomicznego 2020 w Davos. Aktywiści i ekolodzy podkreślali, że nie ma czasu do stracenia w zakresie przeciwdziałania globalnemu ociepleniu, światowi przywódcy wskazywali jakie rozwiązania klimatyczne ... mogą z czasem wprowadzić w swoich krajach.

Zobacz więcej
Smog. Wspólna sprawa
21 stycznia 2020

Od kilku lat często słyszymy o smogu, o tym że powietrze w Polsce jest mocno zanieczyszczone. Coraz bardziej powszechny temat w dyskursie społecznym a może jak przekonują niektórzy - sezonowy, lokalnie występujący problem - dotyka każdego, kto znajdzie się w obrębie jego występowania.

Zobacz więcej
Rok Laudato Si’ w Caritas Polska
9 stycznia 2020

W trosce o wspólny dom – Ziemię – Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi podjęły wezwanie papieża Franciszka do ekologicznego nawrócenia. Zespół zaangażowanych ekologicznie pracowników i wolontariuszy zainicjował działania animacyjne i edukacyjne w diecezjach, parafiach i społecznościach lokalnych. Rok 2019 był pod tym względem czasem wytężonej, pionierskiej pracy. Nadchodzący zapowiada kolejne ekologiczne wydarzenia.

Zobacz więcej
Módlmy się za Australię. Rośnie bilans ofiar pożarów 
4 stycznia 2020

Wschodnie wybrzeże Australii pustoszą największe w historii kraju pożary lasów. Zginęło 29 osób i blisko miliard zwierząt, spłonęło 13 milionów akrów terenów zielonych.

Zobacz więcej
Woda (nie)czysta
2 stycznia 2020

Cząsteczka wody, choć niewielka, decyduje o naszym "być albo nie być". Trudno się dziwić, skoro stanowi 70% masy dorosłego człowieka, a krążąc w naszym ustroju (około 95 proc. krwi to woda) roznosi po nim nie tylko tlen, substancje odżywcze, hormony, ale także zanieczyszczenia.

Zobacz więcej
Sposób na ekoświęta
18 grudnia 2019

Świąteczna gorączka w konsumpcjonistycznym świecie daje się we znaki wszędzie. Czy w tym pędzie pamiętamy o tych, którzy nie będą mieli co zjeść podczas, gdy nasz stół będzie suto zastawiony, a część żywności trafi do kosza? Przeżyjmy święta tak, aby sprawić swoim bliskim radość, nie zatruwając planety, na której żyjemy.

Zobacz więcej
Śmieci. Nie palę!
16 grudnia 2019

Zamiast do kosza, trafiają do pieca. W polskich gospodarstwach domowych segregacja odpadów często sprowadzana jest do oceny przydatności  poszczególnych śmieci jako … potencjalnego opału. To nielegalny proceder, bardzo szkodliwy dla zdrowia i środowiska.

Zobacz więcej
Ekologiczna rodzina. Świat dla przyszłych pokoleń
2 grudnia 2019

Kupujemy kilogramy żywności, która potem trafia do kosza, bezmyślnie odkręcamy kurek od kranu z bieżącą wodą i wyrzucamy tony plastiku do śmieci. Jaki chcemy zostawić świat kolejnym pokoleniom?

Zobacz więcej
Problem z plastikiem
29 listopada 2019

Jest trwały, lekki i elastyczny. Jest tani i łatwy w produkcji a jego właściwości możemy „skroić” pod swoje potrzeby. Obiektywnie, to rewolucyjny wynalazek. Na co dzień, to również ogromny kłopot dla Ziemi i życia, które na niej mieszka.

Zobacz więcej
Nie zmieniaj klimatu, zmień przyzwyczajenia
25 listopada 2019

Anomalie pogodowe oraz wynikające z nich ludzkie dramaty, skłaniają do refleksji i stanowią powód do dyskusji o roli człowieka w ich występowaniu. O zmianie klimatu dziś dużo się mówi. Jednak zmiana postaw wymaga działania. Kto podejmie wezwanie papieża Franciszka do ekologicznego nawrócenia?

Zobacz więcej
VI masowe wymieranie gatunków. Kres epoki człowieka?
22 listopada 2019

Jesteśmy uczestnikami i zarazem sprawcami VI masowego wymierania roślin, zwierząt i innych organizmów, które współtworzą równowagę ekologiczną Ziemi oraz podtrzymają biologiczne istnienie człowieka. Naukowcy szacują, że do roku 2050 może zginąć nawet milion gatunków. Czy ta katastrofa wyznaczy kres epoki człowieka? Encyklika „Laudato si’” papieża Franciszka przestrzega przed tym, podtrzymując wezwanie do „nawrócenia ekologicznego” św. Jana Pawła II. Wskazuje też drogę wyjścia.

Zobacz więcej
Creatio Continua. „Aby ocalić naturę, musimy ocalić siebie”
19 listopada 2019

Pod hasłem „Ekologia integralna i wyzwania antropocenu” odbyła się konferencja naukowa poświęcona zmianom klimatycznym i roli człowieka w ich kreowaniu. W Krakowie (15-16 listopada 2019 r.) spotkali się eksperci, naukowcy i praktycy aby z uwagą przyjrzeć się wyzwaniom klimatycznym oraz kondycji człowieka i społeczeństw w dobie kryzysu ekologicznego.

Zobacz więcej
Podtruwamy się…
18 listopada 2019

…od lat. Oczyszczenie powietrza, którym oddychamy, to jedno z największych wyzwań jakie przed nami stoi. Pyły i niektóre związki chemiczne, które znajdują się w powietrzu (szczególnie w okresie jesienno – zimowym) są przyczyną bardzo wielu chorób przewlekłych i zgonów. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie. To ponad 12 razy więcej niż ginie wskutek wypadków drogowych!

Zobacz więcej
Zapraszamy na konferencję ekologiczną „Creatio continua” w Krakowie
8 listopada 2019

Człowiek zaczyna rozumieć, że wraz z postępującą degradacją planety, to na nim spoczywa odpowiedzialność za bioróżnorodność, za stan atmosfery, za klimat jednym słowem – za życie na Ziemi. Encyklika „Laudato si’” papieża Franciszka przestrzega przed tym procesem samozagłady, podtrzymując wezwanie do „nawrócenia ekologicznego”. Wskazuje też drogi wyjścia. Chcemy wspólnie pochylić się nad wyzwaniami ekologii integralnej, w trakcie konferencję Creatio continua w Krakowie.

Zobacz więcej
Jego jest świat. Encyklika Laudato si’ w pięciu krokach
5 listopada 2019

Wobec konkretnych problemów, które dotykają dziś stworzenie, chrześcijanin nie może pozostawać obojętny: obojętność ta nie jest bowiem neutralna moralnie, ale jest złem, zgodą na dziejącą się krzywdę.  Ekologia to sposób komunikacji człowieka ze światem i z Bogiem – właściwie pojęta pozwala pełniej przeżywać własne chrześcijaństwo. To właśnie jest droga, którą pokazuje papież Franciszek we wciąż mało czytanej w Polsce encyklice Laudato si’.

Zobacz więcej
Nowa Droga
4 listopada 2019

Synod o Amazonii zakończył się bez rewolucji, którą jedni straszyli, a drudzy z nadzieją oczekiwali. Droga Kościoła na nim wyznaczona jest inna, spokojna – choć będzie drogą wyraźnej przemiany: drogą nawrócenia.

Zobacz więcej
Dobrowolnie skromni
25 października 2019

Z ojcem Stanisławem Jaromim OFM CONV o tym, że ruch ekologiczny w Kościele nie zaczął się od papieża Franciszka, o nieufności katolików wobec „zielonych” i o motywach dla chrześcijańskiej eko-ascezy rozmawia Monika Białkowska

Zobacz więcej
Synod dla Amazonii. Odnowiono „Pakt z katakumb” dla ubogiego Kościoła
20 października 2019

Uczestnicy Synodu Biskupów dla Amazonii podpisali dziś „Pakt z katakumb dla wspólnego domu. Dla Kościoła o amazońskim obliczu, ubogiego i służebnego, profetycznego i miłosiernego”. W ten sposób odnowili tzw. „Pakt z katakumb” dla ubogiego Kościoła uczestników II Soboru Watykańskiego. Dokument z 1965 r. zobowiązywał przedstawicieli Kościoła się do umieszczenia ubogich w centrum ich uwagi i posługi. Symbolicznego gestu podpisania dokonano w miejscu podpisania pierwszego dokumentu, czyli w rzymskich Katakumbach św. Domitylli.

Zobacz więcej
Mobilna Ambasada Laudato si’. Ekologiczny samochód z przesłaniem Franciszka
17 października 2019

Razem w trosce o wspólny dom – Ziemię wyruszył z Caritas Polska lider ekonomicznej jazdy na rynku samochodowym. Mobilna Ambasada Laudato si’ z graficznym przesłaniem papieża Franciszka przemierza kilometry polskich dróg by być głosem Kościoła wzywającego do nawrócenia ekologicznego.

Zobacz więcej
Ogłoszenie II części wyników Konkursu na inicjatywy ekologiczne dla Szkolnych Kół Caritas w 2019 roku
17 października 2019

Na podstawie zebranych ocen członków komisji konkursowych, przyznano dofinansowanie 15 inicjatywom z diecezji: koszalińsko-kołobrzeskiej, przemyskiej i rzeszowskiej. Zwycięzcom gratulujemy!

Zobacz więcej
Ogłoszenie I części wyników Konkursu na inicjatywy ekologiczne dla Szkolnych Kół Caritas w 2019 roku
16 października 2019

Na podstawie zebranych ocen członków komisji konkursowych, przyznano dofinansowanie 10 inicjatywom z diecezji: sosnowieckiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Wyniki konkursu dla diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przemyskiej i rzeszowskiej pojawią się wkrótce na naszej stronie.

Zobacz więcej
W Bieszczadach ze świętym Franciszkiem
9 października 2019

W trosce o wspólny dom spotkali się 6 października w Myczkowcach wierni diecezji rzeszowskiej i przemyskiej na uroczystych obchodach Niedzieli świętego Franciszka.

Zobacz więcej
Zmiana terminu ogłoszenia wyników Konkursu na inicjatywy ekologiczne dla Szkolnych Kół Caritas w 2019 roku
9 października 2019

Informujemy, że ze względów organizacyjnych, termin ogłoszenia wyników Konkursu na inicjatywy ekologiczne dla Szkolnych Kół Caritas został przeniesiony na 16 października 2019 roku. Przepraszamy za niedogodności.

Zobacz więcej
Nowe drogi z Amazonii
7 października 2019

„Amazonia: nowe drogi dla  Kościoła i na rzecz ekologii integralnej” to temat rozpoczynającego się w Watykanie (6-27 października) Synodu Biskupów. Czy Amazonia jest naprawdę tak ważna, aby poświęcić jej cały synod? Co kryje się pod pojęciem ekologii integralnej? Jakie będą owe nowe drogi dla Kościoła?

Zobacz więcej
Czas dla Stworzenia. Franciszek, Laudato si’ i troska o wspólny dom – Ziemię
4 października 2019

Chrześcijanie z całego świata od 1-go września do 4-go października jednoczą się w modlitwie i trosce o wspólny dom - Ziemię. Kościół powszechny obchodzi „Season of Creation” – „Święto stworzenia”. Caritas Polska podejmując temat ekologicznego nawrócenia zaprasza do włączenia się w szereg spotkań wokół tego tematu: warsztatów, modlitwy i refleksji. W 2019 roku obchody Niedzieli Świętego Franciszka odbywają się w 5 diecezjach: zielonogórsko-gorzowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, sosnowieckiej, przemyskiej i rzeszowskiej.

Zobacz więcej
Święty Franciszek z Asyżu. Awanturnik, który stał się symbolem ubóstwa, pokory … i ekologii
4 października 2019

Jan Bernardone, syn kupca, awanturnik. W rodzinnym Asyżu był znany i lubiany przez rówieśników. Był wojownikiem i był z tego dumny. Aż do dnia nawrócenia. Dziś w liturgii wspominamy św. Franciszka z Asyżu.  

Zobacz więcej
Ogłoszenie wyników Konkursu na inicjatywy ekologiczne dla Parafialnych Zespołów Caritas w 2019 roku
30 września 2019

Po raz pierwszy w naszym projekcie rozstrzygamy konkurs na dofinansowanie oddolnych inicjatyw, które pojawiły się w strukturach Caritas, w Parafialnych Zespołach Caritas, w różnych miejscach Polski

Zobacz więcej
Wyniki konkursu na inicjatywy ekologiczne diecezjalnych Centrów Wolontariatu Caritas w 2019 roku
27 września 2019

Wiemy już kto otrzyma pieniądze na realizację projektów!

Zobacz więcej
Ks. Marcin Iżycki: Organizując Niedzielę Świętego Franciszka Caritas Polska włącza się w obchody Święta Stworzenia
24 września 2019

Od 1 września do 4 października kościół powszechny obchodzi „Season of Creation” – „Święto stworzenia”. W tym czasie Caritas Polska podejmując temat ekologicznego nawrócenia zaprasza do włączenia się w szereg spotkań wokół tego tematu: warsztatów, modlitwy i refleksji. W 2019 roku obchody tzw. Niedzieli Świętego Franciszka odbywają się w 5 diecezjach: zielonogórsko-gorzowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, sosnowieckiej, przemyskiej i rzeszowskiej. W 2020 r. w obchody włączy się 12 diecezji.

Zobacz więcej
Papież Franciszek do uczestników szczytu klimatycznego ONZ: „Przyszłość jest ich, nie nasza”
23 września 2019

Franciszek zaapelował do uczestników szczytu klimatycznego ONZ, aby wraz z uczciwością, odpowiedzialnością i odwagą zaangażować ludzką inteligencję na służbę "postępu innego rodzaju, bardziej zdrowego, bardziej społecznego i bardziej integralnego". Wyraził przekonanie, że choć obecna sytuacja nie jest dobra, a planeta "cierpi", okno szansy jest nadal otwarte. Ojciec Święty przypomniał, że niszcząc Ziemię, odbieramy ją kolejnym pokoleniom. A jak zaznaczył, "Przyszłość jest ich, nie nasza".

Zobacz więcej
„Nie damy sobie zabrać przyszłości”. Młodzi o strajku klimatycznym
20 września 2019

W Australii i Oceanii, Azji, Afryce oraz Europie, młodzi wyszli na ulice miast apelując do światowych przywódców o powstrzymanie katastrofy klimatycznej. "Globalny Strajk dla Klimatu" ma zwrócić uwagę polityków i międzynarodowych korporacji na zmiany środowiskowe dokonujące się w konsekwencji działalności człowieka. W sumie w proteście uczestniczyła młodzież z ponad 150 krajów, w tym z Polski.

Zobacz więcej
Ruszył konkurs grantowy na projekty ekologiczne
16 września 2019

Caritas Polska przeznaczy 400 tysięcy złotych na inicjatywy ekologiczne. W ramach projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu Wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Caritas ogłasza konkurs na lokalne działania edukacyjne, aktywizacyjne czy gospodarskie w duchu ekologicznej "troski o wspólny dom" papieża Franciszka.

Zobacz więcej
„Wszyscy tworzymy jedno” (Ef 4,25). Papież Franciszek na Dzień Środków Społecznego Przekazu
13 września 2019

„Wszyscy tworzymy jedno” (Ef 4,25). Od wirtualnych wspólnot społecznościowych do wspólnot ludzkich - tymi słowami rozpoczyna papież Franciszek orędzie na 53. Dzień Środków Społecznego Przekazu. Tegoroczny przypada w Polsce 15 września.

Zobacz więcej
Biblia z ruin WTC z przesłaniem „w trosce o wspólny dom”
11 września 2019

Egzemplarz Biblii, znaleziony w ruinach WTC wtopił się w bryłę stali. Był wtedy - i jest do dziś - otwarty na słowach Ewangelii według św. Mateusza...

Zobacz więcej
Czy biznes jest gotowy na minimalizm? Encyklika „Laudato si'” papieża Franciszka na Forum Ekonomicznym
7 września 2019

Nadmierna ingerencja w ekosystem i gospodarka nastawiona wyłącznie na zysk ogranicza swoją przestrzeń rozwojową. Zmiana modelu zarządzania, produkcji i gospodarowania surowcami pozwoli stworzyć gospodarkę bardziej uczciwą. Ekonomia przyszłości musi poszukiwać innowacyjnych rozwiązań z myślą o kolejnych pokoleniach, odwołując się także do przeszłości. Czy biznes jest gotowy na minimalizm? – to jedno z pytań jakie padło do przedstawicieli świata biznesu podczas panelu „Laudato Si – pochwała społecznej innowacyjności – szansa dla biznesu”, zorganizowanego przez Caritas Polska podczas Forum Ekonomicznego 2019 w Krynicy.

Zobacz więcej
Animatorzy na letnim obozie CIDSE
3 września 2019

Jak radzić sobie z wszechogarniającym pesymizmem? W obliczu przyspieszających zmian klimatycznych właściwe jest działanie zgodne z metodą "See - Judge - Act" - kilka słów po Letnim obozie CIDSE.

Zobacz więcej
Ekologia Śląska. „Ode mnie to wszystko zależy”
2 września 2019

Mówimy Śląsk, myślimy węgiel. Stereotyp? Metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc w rozmowie z Małgorzatą Frydrych przybliża ekologiczny potencjał regionu, dbałość o środowisko wynikającą z górniczego etosu oraz społeczne znaczenie wpisanego w encyklikę Laudato si’ szacunku do Ziemi i pokory wobec sił natury, której człowiek jest częścią, a nie władcą.

Zobacz więcej
Tu liczy się inicjatywa!
12 sierpnia 2019

Ten wrzesień zapowiada się ekscytująco! Trzy konkursy grantowe w każdej z pięciu diecezji biorących udział w naszym projekcie.

Zobacz więcej
Uszatka i inne historie
3 września 2019

Poznawaj razem z nami ciekawe gatunki zwierząt i roślin - naszych wartościowych sąsiadów. Regularnie, krok po kroku, na Facebooku!

Zobacz więcej
Ekologia integralna w praktyce. „Zrobimy, co możemy”
1 maja 2019

Żyjemy w epoce supermarketów. Wzrok nasz nie wybiega poza sklepowe półki, promocyjne gazetki i wypełnione tanimi produktami magazyny sklepów internetowych. Póki za pomocą karty płatniczej możemy zaspokoić większość podstawowych potrzeb, a mimo komunikatów o suszy, woda wciąż leci z kranu, póty degradacja środowiska naturalnego będzie poza zasięgiem naszej uwagi.

Zobacz więcej
Niedziela św. Franciszka
Zobacz więcej
Kampania mediowa
Zobacz więcej