Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dlaczego św. Franciszek jest patronem ekologów i jak troszczyć się o ziemię w duchu Laudato si’

dlaczego św franciszek jest patronem ekologów

Dlaczego św. Franciszek jest patronem ekologów i jak troszczyć się o ziemię w duchu Laudato si’

Dlaczego św. Franciszek jest patronem ekologów i jak troszczyć się o ziemię w duchu Laudato si’ 1280 853 Caritas Laudato si’

Chrześcijanie z całego świata od 1 września do 4 października jednoczą się w modlitwie i trosce o wspólny dom – Ziemię. Kościół powszechny obchodzi „Season of Creation” – „Święto stworzenia”.

W codziennym zabieganiu zbyt często nie dostrzegamy wartości tego, co mamy, co otrzymaliśmy od Boga. Przestajemy być wrażliwi na piękno otaczającego nas świata. Papież Franciszek wprowadził do kalendarza Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. To zachęta dla nas, by z jednej strony doświadczyć piękna Stworzenia, do zachwytu nad nim, z drugiej okazja do podjęcia refleksji nad naszymi przyzwyczajeniami, które mogą stanowić wykroczenie przeciw Stworzeniu.

Kryzys ekologiczny jakiego jesteśmy świadkami, powinien doprowadzić nas chrześcijan do ekologicznego nawrócenia. Do tego między innymi zaprasza nas Papież Franciszek w encyklice Laudato si’, której tytuł zaczerpnięty jest z Pieśni słonecznej, napisanej przez świętego Franciszka z Asyżu. Dzień jego wspomnienia (4 października) to okazja do przybliżenia jego postaci i przypomnienia dlaczego właśnie św. Franciszek jest patronem ekologów. To również czas, by razem ze swoją parafią czy wspólnotą modlić się i świętować w duchu Laudato si’.

Papież Franciszek zawierzył rozpoczynający się w niedzielę synod biskupów na temat Amazonii opiece świętego Franciszka z Asyżu. Dzisiaj zasadził w Ogrodach Watykańskich dąb z Asyżu.

W tym roku Niedziela Świętego Franciszka przypada 6 października 2019. Caritas Polska podejmując temat ekologicznego nawrócenia zaprasza do włączenia się w szereg spotkań wokół tego tematu: warsztatów, modlitwy i refleksji. W 2019 roku obchody Niedzieli Świętego Franciszka odbywają się w 5 diecezjach: zielonogórsko-gorzowskiej(parafia świętego Judy Tadeusza w Jaczowie, 22 września), koszalińsko-kołobrzeskiej (parafia pw. Ducha Świętego w Szczecinku, 4 października), sosnowieckiej (Dobrowa Górnicza Gołonóg, 13 października), przemyskiej (parafia świętego Marcina w Błażowej, 6 października) i rzeszowskiej (ośrodek Caritas diecezji rzeszowskiej w Myczkowcach, 6 października). „W tym roku tematem tym będzie zanieczyszczenie powietrza” – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. W atmosferze wspólnego świętowania piękna Stworzenia, poza wspólną modlitwą (dziękczynną i przebłagalną zarazem), chcemy jako Caritas Polska zachęcić do refleksji na temat naszego wspólnego dobra, jakim jest powietrze. Jak możemy zadbać o jego jakość, jaki my mamy na to wpływ i co może się stać jeśli o to, czym oddychamy, nie zadbamy? W kolejnych latach chcemy organizować cykliczne, coroczne Niedziele Świętego Franciszka poświęcone każdorazowo ważnemu problemowi społeczno-ekologicznemu” – podsumował dyrektor.

W 2020 r. w obchody Caritas Polska włączy się 12 diecezji.

czas-dla-swtorzenia

Zapisz się
do newslettera!

I trzymaj rękę na pulsie!