Caritas - Laudato Si | Tydzień Laudato si – włącz się!
Tydzień Laudato si – włącz się!

Wszystko jest połączone

Już niedługo mija 5 lat od powstania encykliki Laudato si’. Z tej okazji świętujemy z Papieżem Franciszkiem i całym światem pod hasłem „wszystko jest połączone”. Dołączyliśmy do oficjalnych obchodów przygotowanych przez Watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka we współpracy z Global Catholic Climate Movement i jako jeden z parterów chcemy zaprosić Was do kilku inicjatyw.

W marcu papież Franciszek wygłosił kultową modlitwę Urbi et Orbi na pustym, symbolicznie medytacyjnym Placu Świętego Piotra. W kontekście pandemii zachęcił, by wykorzystać ten stan jako czas wyboru. Wezwał do zbadania, czy naprawdę słuchamy płaczu biednych czy wołania ziemi. 5 lat od powstania encykliki Laudato si to idealny moment, aby zastanowić się co możemy zrobić, żeby nasz sposób życia odpowiadał na wezwanie Papieża Franciszka. Organizując projekt zainspirowany tą encykliką, zapraszamy Was do uważniejszego przyjrzenia się co nam przekazuje.

Br. Cordian Szwarc: To dla nas doskonała okazja, by odnowić w sobie myślenie o tym w jaki sposób żyjemy jako chrześcijanie, jako katolicy. My, którzy wierzymy że Bóg jest naszym Ojcem, a my Jego stworzeniami. Jaka jest nasza odpowiedzialność za wspólny dom? Kluczem jest zrozumienie, że dzięki Bogu, Jego Miłości, relacji z Nim wszystko jest ze sobą połączone. Musimy pamiętać, że dobro rodzi dobro, a grzech rodzi śmierć.

Oficjalna strona obchodów: www.laudatosiweek.org/pl #LaudatoSi5
Zaproszenie papieża Franciszka: www.youtube.com/watch?v=58vdMfddN58&feature=youtu.be

 

Program działań, do jakich zapraszamy

 

1.WEBINARY KAŻDEGO DNIA

 

Przez cały tydzień trwać w ramach Tygodnia Laudato si’ odbywają się webinary, do których możesz dołączyć. Każdy z nich to ok. 1,5 spotkania, w tym modlitwa, rozmowa z ekspertem, wymiar praktyczny zagadnienia i czas na rozmowy. Warsztaty będą prowadzone w j. angielskim, w przypadku innych języków wykładowych zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne.

Terminy i tematy:

  • Poniedziałek 18 maja godz. 14:00  – wprowadzenie do Tygodnia Laudato si’ (o.Joshtrom Kureethadam)

  • Wtorek 19 maja godz. 15:00  – eko-duchowość (Mary Evelyn Tucker)

  • Środa 20 maja godz. 15:00 – zrównoważony rozwój (Yeb Saño)

  • Środa 20 maja godz. 17:00 – rzecznictwo

  • Piątek 22 maja godz. 15:00 – działania społeczne

Obowiązują zapisy tutaj: https://bit.ly/35QgrXc
Wydarzenie: www.facebook.com/events/239363500720712/

 2. MODLITWA I MSZA ŚWIĘTA – 24 MAJA o 12:00

 

Papież wzywa, by 24 maja dołączyć do Globalnego Dnia Modlitwy Laudato si’

To modlitwa, która uwrażliwia nas na troskę o naszą ziemię, nasz wspólny dom. Jesteśmy zaproszeni, by odmówić ją w indywidualnie, w rodzinie, we wspólnocie, w kościołach podczas Mszy Świętych i nabożeństw. Zorganizujmy się w domach lub łącząc się online, by odpowiedzieć na wezwanie Papieża Franciszka.

Zapraszamy Was na Mszę Świętą na łące, którą odprawi br. Cordian Szwarc OFM w niedzielę 24 maja o godzinie 12:00. Transmisja live na Facebooku Caritas Laudato si.

 

3. MAJOWE W OTOCZENIU PRZYRODY

Nabożeństwa majowe w otoczeniu przyrody odbywają się przez cały miesiąc o godzinie 18:00 online. W tygodniu Laudato si’ (18-23 maja) będzie jeszcze piękniej, zadbamy o oprawę muzyczną, by zawołać do Matki Bożej, Królowej Nieba i Ziemi! Prowadzi je br. Cordian Szwarc OFM, rozpoczynamy zawsze krótkim rozważaniem o ekologii i czytaniem fragmentu encykliki Laudato si’. Modlimy się w pięknych miejscach pełnych zieleni: na łąkach, w lesie, nad morzem, w pobliżu pszczelego ula czy torfowiska.

W najbliższy poniedziałek dołączy do nas Agnieszka Musiał i Jan Smoczyński (Owca/ Żywe Chwały…), cieszymy się i liczymy że dołączycie!

https://www.facebook.com/events/1196195317396168/