Caritas - Laudato Si | W Davos o ekologii. „Ziemia płacze i biedni też płaczą”
W Davos o ekologii. „Ziemia płacze i biedni też płaczą”

Klimat i ekologia zdominowały dyskusje podczas Światowego Forum Ekonomicznego 2020 w Davos. Aktywiści i ekolodzy podkreślali, że nie ma czasu do stracenia w zakresie przeciwdziałania globalnemu ociepleniu, światowi przywódcy wskazywali jakie rozwiązania klimatyczne … mogą z czasem wprowadzić w swoich krajach.

Przeciwdziałanie ociepleniu planety o więcej niż 1,5 stopnia jest jednym z głównych zaleceń Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Znalazł on odzwierciedlenie w zapisach tzw. Porozumienia Paryskiego, które zakłada nieprzekroczenie granicy 2 stopni i przynajmniej dążenie do zatrzymania wzrostu średnich temperatur na poziomie 1,5 stopnia. Globalne porozumienie z Paryża zostało zawarte w 2015 roku.

Amerykański prezydent Donald Trump w wystąpieniu rozpoczynającym Forum mówił, że Stany Zjednoczone mają najczystsze powietrze i wodę od 40 lat. Równocześnie uznał, że informacje o złym stanie klimatu to wymysł środowisk lewicowych. „Musimy odrzucić proroków zagłady i apokalipsę, którą przewidują. Oni chcą władzy absolutnej, by zmienić i kontrolować nasze życie” – mówił. Stany Zjednoczone są obecnie w stanie wypowiedzenia umowy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Donalda Trumpa.

 

W Davos obecni byli między innymi kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda.

„Patrzę na zagadnienia związane z klimatem i ekologią przede wszystkim z punktu widzenia polskiej sytuacji i polskiego interesu. Polskiego obywatela i pracownika, przedsiębiorcy – mówił dziennikarzom w Davos polski prezydent. Andrzej Duda wspominał o swojej inicjatywie sadzenia drzew w Polsce. „Ja i moja żona prowadzimy akcję, którą zorganizowaliśmy razem z Lasami Państwowymi pod hasłem: sadzimy drzewa. Ta akcja będzie także w tym roku, 24 kwietnia. We wszystkich nadleśnictwach w Polsce będzie można pobrać drzewko, żeby je zasadzić w wybranym przez siebie miejscu” – mówił polski prezydent.

Kwestie ekologiczne i ryzyka wynikające ze zmian klimatu znalazły się w poprzedzającym coroczne wydarzenie raporcie, wydanym przez organizatorów Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Za największe zagrożenie tegoroczny raport uznaje ekstremalne zjawiska pogodowe, jak powodzie i burze. Na kolejnych miejscach wymienia fiasko ochrony klimatu i dostosowania się do zmian klimatycznych, katastrofy naturalne: wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi, zmniejszenie się bioróżnorodności i załamanie się ekosystemu na granicy wymieralności gatunków oraz spowodowane przez człowieka szkody i katastrofy ekologiczne.

Podczas specjalnej sesji poświęconej klimatowi i zrównoważonemu rozwojowi wystąpiła najmłodsza aktywistka ekologiczna Greta Thunberg. – Kończy nam się czas. Potraktujcie w końcu poważnie kryzys klimatyczny – zaapelowała do polityków. – Mówicie, że kochacie swoje dzieci ponad wszystko, a jednak na ich oczach kradniecie ich przyszłość – podkreśliła młoda Szwedka.

Greta Thumberg, Davos. Napisy pl.

Wystąpienie Grety Thumberg podczas Forum Ekonomicznego w Davos 21.01.2020. Polskie napisy Portal Plus

Opublikowany przez Portal Plus Czwartek, 23 stycznia 2020

 

W Davos słyszalny był także głos Kościoła. Kardynał Peter Turkson wezwał światowych przywódców do wykorzystania nowych technologii do ratowania planety. „Ziemia płacze i biedni też płaczą. Jesteśmy wezwani by osuszyć te łzy. Nie mamy innej planety” – powiedział przedstawiciel Watykanu. – Dlatego Papież Franciszek w Laudato sí wzywa, aby zwrócić większą uwagę na stan naszego wspólnego domu. Wiemy, że gdy dziecko zaczyna płakać, rodzice starają się mu pomóc i sprawić, żeby nie cierpiało. Wszyscy musimy próbować osuszyć łzy naszej planety. Możemy podnieść świadomość dotyczącą rozwijającej się technologii. Nie powinny one określać tego, kim mamy się stać, ale powinny być wykorzystywane dla wspólnego dobra ludzkości, dla dobra Ziemi i jej mieszkańców. Nie mamy drugiej planety, na której moglibyśmy żyć. Jesteśmy wszyscy wezwani, aby podtrzymywać ją przy życiu” – wskazywał kard. Turkson.

W konferencji prasowej wzięli udział ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt. Zapewnili, że ich międzyreligijny sojusz wspiera prace Forum w zakresie ochrony środowiska, tworzenia bezpiecznych miejsc pracy i ochrony najsłabszych grup społecznych.

W Światowym Forum Gospodarczym 2020, które odbyło się w Davos w dniach od 21 do 24 stycznia pod hasłem „Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata”, wzięło udział niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw lub rządów.

Forum towarzyszyły demonstracje ekologów. Młodzi aktywiści domagali się skutecznej walki na rzecz ochrony klimatu.

źródła: PAP, smoglab, cnn politics, the guardian, portal plus

Obraz enriquelopezgarre z Pixabay

 

„Nie damy sobie zabrać przyszłości”. Młodzi o strajku klimatycznym

W Australii i Oceanii, Azji, Afryce oraz Europie, młodzi wyszli na ulice miast apelując do światowych przywódców o powstrzymanie katastrofy klimatycznej. "Globalny Strajk dla Klimatu" ma zwrócić uwagę polityków i międzynarodowych korporacji na zmiany środowiskowe dokonujące się w konsekwencji działalności człowieka. W sumie w proteście uczestniczyła młodzież z ponad 150 krajów, w tym z Polski.

Zobacz więcej
Creatio Continua. „Aby ocalić naturę, musimy ocalić siebie”

Pod hasłem „Ekologia integralna i wyzwania antropocenu” odbyła się konferencja naukowa poświęcona zmianom klimatycznym i roli człowieka w ich kreowaniu. W Krakowie (15-16 listopada 2019 r.) spotkali się eksperci, naukowcy i praktycy aby z uwagą przyjrzeć się wyzwaniom klimatycznym oraz kondycji człowieka i społeczeństw w dobie kryzysu ekologicznego.

Zobacz więcej
Módlmy się za Australię. Rośnie bilans ofiar pożarów 

Wschodnie wybrzeże Australii pustoszą największe w historii kraju pożary lasów. Zginęło 29 osób i blisko miliard zwierząt, spłonęło 13 milionów akrów terenów zielonych.

Zobacz więcej