Caritas - Laudato Si | Warsztaty eko w 12 miastach Polski
Warsztaty eko w 12 miastach Polski

Trwa „Czas dla Stworzenia” ogłoszony przez Papieża Franciszka w dniach 1 września – 4 października 2020 r. To dni, w których sposób szczególny pielęgnujemy troskę o Matkę Ziemię. Ambasada Mobilna Caritas Laudato si rusza w Polskę, by odwiedzić 12 diecezji i poprowadzić warsztaty ekologiczne. Spotkania przygotowują uczestników do napisania eko-projektu w ramach konkursu grantowego, w którym wygrać można do 12 500 zł na lokalne działania.

Warsztaty są dedykowane zespołom, które chciałyby przystąpić do konkursu grantowego Caritas Laudato si, szukają przestrzeni do spotkania i dzielenia się inspiracjami. W programie: aktywna integracja, wykład dot. encykliki Laudato si i nauczania Kościoła Katolickiego na temat ekologii integralnej (prowadzi br. Cordian Szwarc OFM), wykład specjalisty z zakresu ekologii. Uczestnikom zostaną zaprezentowane zasady konkursu i wskazówki w myśleniu projektowym. W każdym z miast działania są przygotowane przez lokalnego animatora diecezjalnego projektu, do którego należy zgłosić chęć udziału. Warsztaty są nieodpłatne, a wyżywienie jest zapewnione.

Efekty jakie niesie spotkanie Laudato si

Organizując nasze wydarzenia staramy się teorię łączyć z praktyką, dlatego rezygnujemy z naczyń jednorazowych, wybieramy dietę prostą i bez mięsa, proponujemy zdrowe przekąski, wykorzystujemy resztki, segregujemy śmieci, pijemy wodę zamiast słodzonych napojów. Te proste zasady pozwalają nam pamiętać, że ekologia dotyczy każdego z nas i działania rozpoczynamy już teraz, patrząc najpierw na samych siebie.

Efektem warsztatów będą projekty, które są odpowiedzią na lokalny problem ekologiczny. W roku 2020 powstanie ich w całej Polsce 120. Problemy ze smogiem, segregacją śmieci, zbyt dużą ilością odpadów, marnowaniem żywności, brudną wodą czy lasem? Wystarczy znaleźć pomysł, napisać projekt i zrealizować działanie korzystając z przyznanych grantów!

Terminy i miejsca warsztatów:

7 września 2020, Poznań
12 września 2020, Olsztyn
14 września 2020, Przemyśl
15 września 2020, Ropczyce
16 września 2020, Katowice
17 września 2020; Sosnowiec
18 września 2020, Kielce
21 września 2020, Koszalin
22 września 2020, Bydgoszcz
23 września 2020, Białystok
29 września 2020, Częstochowa

Chcesz dołączyć?

Odezwij się do naszych animatorów! Kontakt znajdziesz w mapce na stronie głównej Caritas Laudato si 🙂 

 

W niektórych miejscowościach trakcie warsztatów będzie możliwość odwiedzenia namiotu – wystawy ambasady mobilnej. To przestrzeń spotkań i rozmów wyposażona w infografiki z zakresu ekologii. O wodzie, klimacie, powietrzu, bioróżnorodności, recyklingu i żywności, ekonomii dobra wspólnego i encyklice Laudato si. Dowiedzieć się z niej można dlaczego możemy spodziewać się masowych przesiedleń nad Bałtykiem, ile przepłacasz kupując wodę w butelce, ile mikroplastiku można znaleźć w wodach płodowych dziecka i jaka część jedzenia trafia do kosza (a może warto wiedzieć od razu…jedna trzecia!). Wystawa jest też wyposażona w tablety z najnowszymi aplikacjami ekologicznymi i filmikami edukacyjnymi. Mamy też możliwość zorganizowania nocnego kina i wielu innych atrakcji, które pozwolą nam zrozumieć, że jak mówi nagłówek namiotu: Troska jest Boska!
Projekt: Dayenu – design for God

F_ambasada_mobilna_cordian

 

 

ZOBACZ INFORMACJE O KONKURSIE