Nawrócenie ekologiczne, niezbędne do stworzenia dynamiki trwałej zmiany, jest także nawróceniem wspólnotowym (Ls' 219)
papież Franciszek
Caritas - Laudato Si | Ekologia integralna
Ekologia integralna
Woda
Woda (nie)czysta
2 stycznia 2020

Cząsteczka wody, choć niewielka, decyduje o naszym "być albo nie być". Trudno się dziwić, skoro stanowi 70% masy dorosłego człowieka, a krążąc w naszym ustroju (około 95 proc. krwi to woda) roznosi po nim nie tylko tlen, substancje odżywcze, hormony, ale także zanieczyszczenia.

Zobacz więcej
Powietrze
Śmieci. Nie palę!
16 grudnia 2019

Zamiast do kosza, trafiają do pieca. W polskich gospodarstwach domowych segregacja odpadów często sprowadzana jest do oceny przydatności  poszczególnych śmieci jako … potencjalnego opału. To nielegalny proceder, bardzo szkodliwy dla zdrowia i środowiska.

Zobacz więcej
Wspólny dom
Ekologiczna rodzina. Świat dla przyszłych pokoleń
2 grudnia 2019

Kupujemy kilogramy żywności, która potem trafia do kosza, bezmyślnie odkręcamy kurek od kranu z bieżącą wodą i wyrzucamy tony plastiku do śmieci. Jaki chcemy zostawić świat kolejnym pokoleniom?

Zobacz więcej
Konsumpcja
Problem z plastikiem
29 listopada 2019

Jest trwały, lekki i elastyczny. Jest tani i łatwy w produkcji a jego właściwości możemy „skroić” pod swoje potrzeby. Obiektywnie, to rewolucyjny wynalazek. Na co dzień, to również ogromny kłopot dla Ziemi i życia, które na niej mieszka.

Zobacz więcej
Klimat
Nie zmieniaj klimatu, zmień przyzwyczajenia
25 listopada 2019

Anomalie pogodowe oraz wynikające z nich ludzkie dramaty, skłaniają do refleksji i stanowią powód do dyskusji o roli człowieka w ich występowaniu. O zmianie klimatu dziś dużo się mówi. Jednak zmiana postaw wymaga działania. Kto podejmie wezwanie papieża Franciszka do ekologicznego nawrócenia?

Zobacz więcej
Powietrze
Podtruwamy się…
18 listopada 2019

Podtruwamy się… …od lat. Oczyszczenie powietrza, którym oddychamy, to jedno z największych wyzwań jakie przed nami stoi. Pyły i niektóre związki chemiczne, które znajdują się w powietrzu (szczególnie w okresie jesienno – zimowym) są przyczyną bardzo wielu chorób przewlekłych i zgonów. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie. To ponad 12 razy więcej niż ginie wskutek wypadków drogowych!

Zobacz więcej
Klimat
Dobrowolnie skromni
25 października 2019

Z ojcem Stanisławem Jaromim OFM o tym, że ruch ekologiczny w Kościele nie zaczął się od papieża Franciszka, o nieufności katolików wobec „zielonych” i o motywach dla chrześcijańskiej eko-ascezy rozmawia Monika Białkowska

Zobacz więcej
Wspólny dom
„Wszyscy tworzymy jedno” (Ef 4,25). Papież Franciszek na Dzień Środków Społecznego Przekazu
13 września 2019

„Wszyscy tworzymy jedno” (Ef 4,25). „Od wirtualnych wspólnot społecznościowych do wspólnot ludzkich" - tymi słowami rozpoczyna papież Franciszek orędzie na 53. Dzień Środków Społecznego Przekazu. Tegoroczny przypada w Polsce 15 września.

Zobacz więcej
Powietrze
Ekologia Śląska. „Ode mnie to wszystko zależy”
9 września 2019

Mówimy Śląsk, myślimy węgiel. Stereotyp? Metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc w rozmowie z Małgorzatą Frydrych przybliża ekologiczny potencjał regionu, dbałość o środowisko wynikającą z górniczego etosu oraz społeczne znaczenie wpisanego w encyklikę Laudato si’ szacunku do Ziemi i pokory wobec sił natury, której człowiek jest częścią, a nie władcą.

Zobacz więcej
Woda
Intencja modlitewna papieża Franciszka
9 września 2019

Papież Franciszek, zatroskany sytuacją oceanów, apeluje we wrześniu 2019 o modlitwę za polityków, naukowców, ekonomistów, aby współpracowali w celu ochrony globalnych zasobów.

Zobacz więcej
Powietrze
Amazonia w ogniu..
5 września 2019

...fake newsów, rozsiewanych intencjonalnie?

Zobacz więcej
Woda
Grenlandia się… rozpływa
5 września 2019

Jeżeli cała pokrywa lodowca się roztopi, globalny poziom wód wzrośnie o 6-7 metrów.

Zobacz więcej
Tu liczy się inicjatywa!

Ten wrzesień zapowiada się ekscytująco! Trzy konkursy grantowe w każdej z pięciu diecezji biorących udział w naszym projekcie.

Zobacz więcej