Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Jak zrobić PODZIELNIK – darmowy sklep z używanymi rzeczami? Poradnik + szyld!

Jak zrobić PODZIELNIK – darmowy sklep z używanymi rzeczami? Poradnik + szyld!

Jak zrobić PODZIELNIK – darmowy sklep z używanymi rzeczami? Poradnik + szyld! 1200 675 Caritas Laudato si’

Podzielnik – to inicjatywa, która działa jak sklep z używanymi rzeczami – z tą różnicą, że wszystko w środku jest za darmo! Idea ma zachęcić do wymiany rzeczami, zalegającymi często w naszych domach, bądź po prostu oddania rzeczy osobom, które ich potrzebują. Drugim celem jest uświadamianie konsumpcyjnego podejścia do życia. Bo żyć EKO to nie znaczy tylko kupować „bez plastiku”, ale po prostu – kupować jak najmniej!

Jak stworzyć PODZIELNIK – darmowy sklep z używanymi rzeczami w swojej miejscowości?

1. LUDZIE
Na początku dobrze jest zorganizować grupę ludzi, którzy będą chcieli dzialać na rzecz lokalnego środowiska. Można stworzyć zespół osób w podobnym wieku, np. młodzieży szkolnej lub seniorów. Najlepiej połączyć współpracę dwóch pokoleń, które będą mogły wymieniać się umiejętnościami.

2. MIEJSCE
Dobrze jest znaleźć przestrzeń łatwo dostępną dla społeczności lokalnej. Można zapytać w parafii, gminie cz organizacjach publicznych o lokal, który nie jest używany. Dodatkową opcją, która nie wymaga dużej powierzchni, jest stworzenie podzielni on-line, np. na Facebooku, gdzie można będzie wstawiać zdjęcia przedmiotów szukających nowego domu.

3. REGULAMIN
Warto jak najszybciej określic zasady funkcjonowania podzielni. Zaznaczyć, jakie przedmioty można oddać. Dobrze jest kierować się zasadą, że przyjmujemy rzeczy w takim stanie, w jakim sami byśmy wzięli je do swojego domu. Można oczywiście zdecydować się na przyjmowanie zniszczonych rzeczy, jeżeli grupa będzie miała możliwość ich naprawy. Pomysłów na działanie może być wiele, więc warto najpierw pomyśleć, co możemy razem zrobić. Doświadczenie pokazuje, że najlepiej jest kierować się zasadą małych kroków.

4. REKLAMA
Miejsce dzielenia powinno mieć swoją nazwę, najlepiej taką, którą łatwo będzie zapamiętać. Warto stworzyć identyfikację marki, logo, kolory, czczionki, które będą wykorzystywane np. na plakatach. W dzisiejszych czasach trudno obejść się bez strony na Facebooku czy Instagrmamie – dzięki social mediom dotrzemy do większej liczby odbiorców, a tym samym zainteresujemy społeczność koniecznością troski o środowisko.

Przepis na zrobienie Podzielnika do pobrania tutaj – > [POBIERZ]

PODZIELNIK – Literki szyldu PODZIELNIK (wersja 1) do pobrania tutaj – > [POBIERZ]

PODZIELNIK – Literki szyldu PODZIELNIK (wersja 2) do pobrania tuta –  > [POBIERZ]

Dużą dawkę informacji znajdziesz również w publikacji Moniki Czajki, która taki PODZIELNIK, pod autorską nazwą założyła i dzieli się doświadczeniem – > NIE WYRZUCAJ – WYMIEŃ

Zobacz również: Plakaty na Czas dla Stworzenia

Zapisz się
do newslettera!

I trzymaj rękę na pulsie!