Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

#PodzielSięSercem – załóż PODZIELNIK! Nowa kampania Caritas

#PodzielSięSercem – załóż PODZIELNIK! Nowa kampania Caritas

#PodzielSięSercem – załóż PODZIELNIK! Nowa kampania Caritas 1920 1080 Caritas Laudato si’

W ramach projektu Caritas Laudato si’ rozpoczynamy ogólnopolską kampanię promującą PODZIELNIKI – czyli społeczne punkty wymiany przedmiotów, w których można wymieniać niepotrzebne rzeczy na inne lub dzielić się nimi z potrzebującymi.

Dzięki naukowcom wiemy, co konkretnie przyczynia się do wzrostu ilości gazów cieplarnianych w atmosferze: spalanie węgla, gazu, ropy, wycinka lasów, przemysłowa hodowla zwierząt. Jednak im bardziej zagłębiamy się w temat, tym wyraźniej widać, że u podstawy problemu znajduje się system gospodarczy nastawiony na krótkoterminowy zysk. Zniszczenia środowiska są tutaj rezultatem nieliczenia się z kosztami przyrodniczymi i społecznymi.

Potrzebujemy alternatywnej drogi rozwoju człowieka. Takiej, która odrzuca obecny konsumpcjonizm i materializm. Kościół tę drogę wskazuje i do tego jest powołany, nie od wczoraj, ani od kiedy stwierdzono zagrożenie kryzysem ekologicznym, ale już od początków swojego istnienia.

Celem projektu Caritas Laudato si jest odpowiedź na wezwanie Papieża Franciszka i przełożenie opartej na społecznej nauce Kościoła ekologii integralnej na praktyczne działania. Najnowsza kampania rozpowszechnia ideę dzielenia się i wymiany jako alternatywnej drogi pozyskiwania części potrzebnych dóbr i ograniczenia skali wyrzucania/marnowania wielkiej ilości wyprodukowanej żywności, ubrań i sprzętów. Wspiera odejście od kultury jednorazowego wykorzystania przedmiotów.

Każda osoba może włączyć się w akcję #PodzielSięSercem. Na stronie internetowej https://laudatosi.caritas.pl/podzielnik/ dostępne są artykuły, poradniki i materiały, które ułatwiają samodzielne założenie PODZIELNIKA w swojej okolicy. Zachęcamy również do odwiedzania już istniejących punktów wymiany rzeczy.

Odwiedź stronę PODZIELNIKA i dowiedz się więcej!

 

Po więcej zapraszamy Was tutaj: Caritas Laudato si na Facebooku. Bądź na bieżąco!

Zapisz się
do newslettera!

I trzymaj rękę na pulsie!