Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Warsztaty eko w 12 miastach Polski

Warsztaty eko w 12 miastach Polski

Warsztaty eko w 12 miastach Polski 1400 788 Caritas Laudato si’

Trwa „Czas dla Stworzenia” ogłoszony przez Papieża Franciszka w dniach 1 września – 4 października 2020 r. To dni, w których sposób szczególny pielęgnujemy troskę o Matkę Ziemię. Ambasada Mobilna Caritas Laudato si rusza w Polskę, by odwiedzić 12 diecezji i poprowadzić warsztaty ekologiczne. Spotkania przygotowują uczestników do napisania eko-projektu w ramach konkursu grantowego, w którym wygrać można do 12 500 zł na lokalne działania.

Warsztaty są dedykowane zespołom, które chciałyby przystąpić do konkursu grantowego Caritas Laudato si, szukają przestrzeni do spotkania i dzielenia się inspiracjami. W programie: aktywna integracja, wykład dot. encykliki Laudato si i nauczania Kościoła Katolickiego na temat ekologii integralnej (prowadzi br. Cordian Szwarc OFM), wykład specjalisty z zakresu ekologii. Uczestnikom zostaną zaprezentowane zasady konkursu i wskazówki w myśleniu projektowym. W każdym z miast działania są przygotowane przez lokalnego animatora diecezjalnego projektu, do którego należy zgłosić chęć udziału. Warsztaty są nieodpłatne, a wyżywienie jest zapewnione.

Efekty jakie niesie spotkanie Laudato si

Organizując nasze wydarzenia staramy się teorię łączyć z praktyką, dlatego rezygnujemy z naczyń jednorazowych, wybieramy dietę prostą i bez mięsa, proponujemy zdrowe przekąski, wykorzystujemy resztki, segregujemy śmieci, pijemy wodę zamiast słodzonych napojów. Te proste zasady pozwalają nam pamiętać, że ekologia dotyczy każdego z nas i działania rozpoczynamy już teraz, patrząc najpierw na samych siebie.

Efektem warsztatów będą projekty, które są odpowiedzią na lokalny problem ekologiczny. W roku 2020 powstanie ich w całej Polsce 120. Problemy ze smogiem, segregacją śmieci, zbyt dużą ilością odpadów, marnowaniem żywności, brudną wodą czy lasem? Wystarczy znaleźć pomysł, napisać projekt i zrealizować działanie korzystając z przyznanych grantów!

Terminy i miejsca warsztatów:

7 września 2020, Poznań
12 września 2020, Olsztyn
14 września 2020, Przemyśl
15 września 2020, Ropczyce
16 września 2020, Katowice
17 września 2020; Sosnowiec
18 września 2020, Kielce
21 września 2020, Koszalin
22 września 2020, Bydgoszcz
23 września 2020, Białystok
29 września 2020, Częstochowa

Chcesz dołączyć? Odezwij się do naszych animatorów! Kontakty znajdziesz na mapce diecezji.

W niektórych miejscowościach trakcie warsztatów będzie możliwość odwiedzenia namiotu – wystawy ambasady mobilnej. To przestrzeń spotkań i rozmów wyposażona w infografiki z zakresu ekologii. O wodzie, klimacie, powietrzu, bioróżnorodności, recyklingu i żywności, ekonomii dobra wspólnego i encyklice Laudato si. Dowiedzieć się z niej można dlaczego możemy spodziewać się masowych przesiedleń nad Bałtykiem, ile przepłacasz kupując wodę w butelce, ile mikroplastiku można znaleźć w wodach płodowych dziecka i jaka część jedzenia trafia do kosza (a może warto wiedzieć od razu…jedna trzecia!). Wystawa jest też wyposażona w tablety z najnowszymi aplikacjami ekologicznymi i filmikami edukacyjnymi. Mamy też możliwość zorganizowania nocnego kina i wielu innych atrakcji, które pozwolą nam zrozumieć, że jak mówi nagłówek namiotu: Troska jest Boska!
Projekt: DAYENU – DESIGN FOR GOD

 

ZOBACZ INFORMACJE O KONKURSIE