Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

„Twoja ulubiona myśl papieża Franciszka to…?” – wyniki konkursu

zielona encyklika

„Twoja ulubiona myśl papieża Franciszka to…?” – wyniki konkursu

„Twoja ulubiona myśl papieża Franciszka to…?” – wyniki konkursu 1355 850 Caritas Laudato si’

5 lutego 'zielona encyklika’ Laudato si’ pojawi się w programie TVP2 Rodzinny Ekspres. Z tej okazji ogłaszamy konkurs-niespodziankę!

W ramach konkursu ’Wygraj zieloną encyklikę papieża Franciszka!’ uczestnicy zostali proszeni o udzielenie odpowiedzi na pytanie pod przypiętym na górze strony wpisem na profilu Caritas Laudato si:

„Twoja ulubiona myśl papieża Franciszka to…?”

Czekamy na Wasze pomysły!

Update: otrzymalimy od Was mnóstwo ciekawych myśli Franciszka – cieszymy się, że słowa naszego papieża trafiają do Waszych serc i pomagają dobrze przeżywać codzienność! Poniżej przedstawiamy 10 wybranych myśli Franciszka, które nagrodzimy encykliką Laudato si:

Ze ŚDM – „wstań z kanapy” – to jest początek każdego działania. I bardzo obrazowe, dosadne dzisiaj.

Tak więc kieruję do wszystkich zachętę: przyjmijmy łaskę zmartwychwstania Chrystusa! Pozwólmy się odnowić przez miłosierdzie Boga, pozwólmy, aby Jezus nas kochał, niech moc Jego miłości przekształci także nasze życie.
Stańmy się narzędziami tego miłosierdzia, kanałami, przez które Bóg może nawadniać ziemię, strzec całego stworzenia i sprawić, aby rozkwitła sprawiedliwość i pokój.

Orędzie Papież Franciszek 31.03.2013
W skrócie: Patrzeć oczami Boga naszego Stworcy na siebie i innych.

Nawrócenie ekologiczne jest konieczne nie tylko po to, aby uratować ludzkość przed zniszczeniem przyrody, ale również przed zniszczeniem samej siebie.- Powróćmy do marzeń.

„Wiara nie jest światłem rozpraszającym wszystkie ciemności, ale lampą, która w nocy prowadzi nasze kroki, a to wystarczy by iść”
Papież Franciszek, Encyklika Lumen Fidel. O wierze.

„Izolacja i zamknięcie w sobie, bądź w kręgu własnych spraw, nie są nigdy drogą do wzbudzenia nadziei i dokonania odnowy, lecz jest nią bliskość, kultura spotkania”
Papież Franciszek, Encyklika Fratelli tutti

„Wystarczy dobry człowiek, by pojawiła się nadzieja…” Laudato si’ 71

Powiedzieć wraz z wami „miłosierdzie”, to powiedzieć: szansa, przyszłość, zaangażowanie, zaufanie, otwartość, gościnność, współczucie, marzenia.

„…wybieraj Boga wciąż na nowo. Nie zniechęcaj się, ponieważ masz moc Ducha Świętego do tego, by świętość była możliwa.”
Adhortacja apostolska GAUDETE ET EXSULTATE. O powołaniu do świętości w życiu współczesnym.

Usiąść i słuchać drugiego człowieka- zachowanie charakterystyczne dla spotkania między ludźmi -to wzór postawy otwartości tego, kto przezwycięża swój narcyzm i akceptuje drugiego, zwraca na niego uwagę i przyjmuje do własnego kręgu. Ale dzisiejszy świat jest przeważnie światem głuchym… szaleńczy pośpiech nie pozwala nam dobrze słuchać tego, co mówi inny człowiek. A kiedy jest w połowie zdania, przerywamy mu już i chcemy odpowiedzieć, kiedy jeszcze nie skończył. Nie możemy stracić zdolności do słuchania.
Papież Franciszek, Encyklika Fratelli tutti

„To integrujące spojrzenie, które przezwycięża napięcia, zachowując i rozważając w sercu, jest spojrzeniem matek, które w napięciach nie dzielą, ale zachowują i tak rozwija się życie. Jest to spojrzenie, z jakim wiele matek akceptuje sytuacje, w których znajdują się ich dzieci. Jest to spojrzenie konkretne, które nie popada w przygnębienie, które nie jest sparaliżowane w obliczu problemów, ale umieszcza je w szerszej perspektywie. I Maryja tak postępuje, aż do Kalwarii, rozważając i zachowując, zachowuje i rozważa. Przychodzą na myśl twarze matek opiekujących się dzieckiem chorym lub znajdującym się w trudnej sytuacji. Ileż miłości jest w ich oczach, które płacząc, umieją dać motywy do nadziei! Ich spojrzenie jest świadome, pozbawione złudzeń, ale poza cierpieniem i problemami oferuje szerszą perspektywę, perspektywę troski, miłości, która odradza nadzieję. To właśnie czynią matki: wiedzą, jak pokonywać przeszkody i konflikty, jak zaszczepić pokój. W ten sposób udaje im się przekształcić przeciwności losu w okazję do odrodzenia i w okazję do rozwoju. Robią to, ponieważ wiedzą, jak strzec. Matki potrafią zachowywać, trzymać w garści nici życia, wszystkie. Potrzebujemy ludzi, którzy potrafią splatać nici komunii, którzy przeciwstawiliby się nazbyt wielu kolczastym drutom podziału. Matki to potrafią.”
Homilia Papieża Franciszka – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki; 1 stycznia 2022

Zwycięzcy zostaną poinformowani o wynikach konkursu w wiadomości prywatnej na portalu Facebook.

Regulamin konkursu

Zobacz również:

Encyklika Laudato si do pobrania

Zapisz się
do newslettera!

I trzymaj rękę na pulsie!