Zamiast wyrzucać dajmy bezdomnym

Zamiast wyrzucać dajmy bezdomnym – czyli niesamowita akcja streetworkingowa w Katowicach!

Katowice, tak jak wiele miast w Polsce, mierzy się z problemem bezdomności i ubóstwa sporej części mieszkańców.

Z drugiej strony w wielu domach marnuje się żywność. Odpowiedzią na ten paradoks stał się projekt „Zupa w Kato ratuje jedzenie, które dla innych jest marzeniem”, realizowany przez CWC Wspólnota Dobrego Pasterza z Katowic. Zakładał on przetworzenie przy użyciu zakupionego pieca ogromnych ilości żywności pozyskanej przy współpracy z Bankiem Żywności i rozdysponowanie jej potrzebującym podczas streetworkingu. Dzięki realizacji projektu możliwe było przygotowywanie blisko 400 porcji gorącej zupy i 400 kanapek miesięcznie dla osób ubogich, co w czasie trwania projektu (do listopada) pozwoliło nakarmić 1200 osób.

Wolontariusze spotykali się co czwartek w klubie Wysoki Zamek na wspólne gotowanie. Następnie dzielili się zupą z innymi na Placu Przyjaciół z Miszkolca przy ul. Sokolskiej. Posiłki podawano w ekologicznych opakowaniach, wśród składników pojawiły się również ekologiczne produkty. W okresie przedświątecznym rozdano również 170 słoików pierniczków. Projekt obejmuje także warsztaty „Nie marnuję, dla ubogich gotuje’’ oraz kampanię w Radiu Em, która ma pobudzić słuchaczy do uważniejszego korzystania z zasobów planety.

Nazwa projektu:

“Zupa w Kato ratuje jedzenie, które dla innych jest marzeniem”

Autorzy:

CWC Wspólnota Dobrego Pasterza z Katowic