Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Potrzeba umiaru

Istotą potrzebnej zmiany jest ograniczenie nadmiernej konsumpcji oraz odejście od kultury jednorazowego wykorzystania przedmiotów. Nasza kampania promuje ideę dzielenia się i wymiany jako alternatywnej drogi pozyskiwania części potrzebnych dóbr i ograniczenia skali wyrzucania wielkiej ilości wyprodukowanej żywności, ubrań i sprzętów. Podzielnik jest tylko jednym z wielu narzędzi osiągnięcia tych celów, a nie celem samym w sobie. Jednym z wielu, ale dostępnym dla wielu.

Poniżej przedstawiamy zbiór ekspertyz, które mówią dlaczego ograniczenie konsumpcji jest nam potrzebne i czy jest to ważne dla chrześcijan.

Cywilizacja nadmiaru

Współczesna konsumpcja odzwierciedla niewłaściwy sposób gospodarowania zasobami Ziemi, który ostatecznie przyczynia się do kryzysu ekologicznego i zagraża przyszłości planety. Przyroda nie nadąża za potrzebami człowieka. Obecne wzorce konsumpcji i produkcji istotnie przyczyniają się do tego, że wykorzystujemy o 60% więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie odtworzyć każdego roku. Jest to kluczowy czynnik sprawczy kryzysu współczesnego świata.

Więcej

We wszystkim potrzebny jest umiar

Nasze doświadczenie podpowiada, że narzucanie sobie ograniczeń jest niezbędne w rozwoju oraz w duchowo-psychicznej higienie. Ludzie, którzy są rozsypani wewnętrznie często karmią się jałowymi przyjemnościami, które dają im chwilowe ukojenie, ale w konsekwencji przynoszą większy smutek.

Więcej

King size, czyli małe jest piękne

Człowiek pomaga człowiekowi. Jak pisał kiedyś Benedykt XVI, również na tej drodze można odnaleźć Boga.

Więcej

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odnawianie starych mebli, poradnik Dawida Kostkowskiego > Drugie życie rzeczy

Less waste – co to oznacza dla branży fashion? > Wywiad z Vintage Zona

Dużą dawkę informacji znajdziesz również w publikacji Moniki Czajki, która taki PODZIELNIK, pod autorską nazwą założyła i dzieli się doświadczeniem > NIE WYRZUCAJ – WYMIEŃ

laudatosi.caritas.pl/podzielnik
#podzielsięsercem

© 2022 CARITAS LAUDATO SI

Zapisz się
do newslettera!

I trzymaj rękę na pulsie!