Projekt Caritas Laudato si jest odpowiedzią na wezwanie Papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Promujemy encyklikę Laudato si i mówimy o tym jak przełożyć ją na życie. Jak i dlaczego być eko!
W ramach ekologii integralnej w latach 2019 – 2022 realizowany jest projekt “Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”. Powstał on jako odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do troski o wspólny dom – ziemię, przekładając społeczną naukę kościoła w zakresie ekologii integralnej na konkretne praktyczne działania. Projekt powstał przy dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowisku i Gospodarki Wodnej.
Partner:

Projekt jest realizowany w dwóch wymiarach.
Pierwszym społeczno – edukacyjnym w lokalnych wspólnotach Caritas w 12 diecezjach poprzez Szkolne Koła Caritas, Centra Wolontariatu oraz Parafialne Zespoły Caritas. W ramach tego działania została utworzona sieć 12 animatorów diecezjalnych, których zadaniem jest m.in. animacja konkursów grantowych (120 grantów rocznie) na społeczne ekoprojekty w ramach 7 obszarów tematycznych (ekologia integralna, woda, powietrze, żywność, klimat, nowa ekonomia, bioróżnorodność, lokalne kampanie). W ramach tego zadania odbywają się także warsztaty lokalne dla liderów i wolontariuszy projektów ekologicznych oraz inne wydarzenia cykliczne np. obchody Niedzieli św. Franciszka.
Elementem wspierającym oddolną aktywizację jest Ambasada mobilna Laudato si – wystawa mobilna, wraz z animatorem krajowym LS, która odwiedza parafie, szkoły oraz wydarzenia w całej Polsce.
Drugim wymiarem jest ogólnopolska kampania cross mediowa w mediach tradycyjnych i elektronicznych na temat ekologii integralnej, na którą składają się spoty, wywiady, rozmowy z ekspertami, dodatki do prasy, materiały edukacyjne, aktywne media społecznościowe. Całość projektu jest wspierana poprzez działania uzupełniające: konferencję naukowe, wizyty studyjne, ekspertyzy i coaching specjalistów dziedzinowych.
Troska jest boska, a myśląc o środowisku – konieczna i potrzebna! To temat, który musi zostać podjęty również w Kościele.
Przesłanie Caritas Laudato Si
Nasz zespół

Z wykształcenia inżynier, koordynuje dużą ilość naszych działań i mocno współpracuje z animatorami diecezjalnymi – pomaga rozliczać projekty, odpowiada na trudne pytania i odbiera wiele telefonów. Świetnie zorganizowana, dzięki czemu dobrze radzi sobie z tabelkami, segregatorami i wszelkimi dokumentacjami. Niejedną sukienkę zrobiła własnymi rękami na szydełku albo na drutach, mówiąc że ją to odpręża! Czyż to nie jest właśnie przesłanie “Laudato si”? 🙂

Koordynuje działania 12 animatorów, jeździ po Polsce prowadząc warsztaty i zapraszając do uważniejszego życia. Brat Cordian ma świetne poczucie humoru, czyta encykliki Papieża Franciszka i próbuje ponieść ich przesłanie dalej. Możecie tego doświadczyć na kazaniach, wspólnej modlitwie, czytając artykuły i wywiady. Mówi o sobie franciszkanin zwykluch, a czasem dodaje “koszykarz”. Na pewno jest w naszych działaniach bardzo ważnym głosem duszpasterskim. Oprócz pracy z nami prowadzi wspólnotę Siedem Aniołów, Pielgrzymkę Różnych Dróg i Kultur, jest też kapelanem OSP w Miłakowie.

Współpracuje z mediami i różnymi twórczymi ludźmi, tak by o Laudato si było coraz głośniej, chętnie współorganizuje warsztaty Laudato si. Dzięki temu działają nasze media społecznościowe, portal Laudato si, a wszystko zdaje się mieć coraz bardziej spójny charakter, co objawia się w powstałej identyfikacji wizualnej. Poza pracą angażuje się w organizację Spotkań Lednickich, uwielbia taniec, rower, czas spędzony w przyrodzie i dobrą kawę. Jest przekonana, że ten projekt, jest ludziom bardzo potrzebny.

Doktorant SGH w Warszawie, współpracuje z NGO, m.in. Fundacja Projekt PL czy Klub Jagielloński. Założyciel The Common Good Perspective oraz członek inicjatywy The Economy of Francesco – wierzy, że można wypracować nowy sposób myślenia o roli biznesu w świecie społecznym. Najlepsze wakacje? Niskobudżetowe, aktywne i zielone. Triathlonista, bez pamięci zakochany w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Przemieszcza się pieszo, rowerem albo skocznym krokiem tańca ludowego! Jak sam powiedział, dołączył do nas, bo świata nie da się zmienić tylko poprzez pisanie artykułów do czasopism naukowych.

Ekspert w tematach współpracy między organizacjami, w tym międzynarodowej, szczególnie w ramach światowej sieci Caritas Interiationalis. W naszym projekcie pomaga łączyć działania ze specjalistami, naukowcami i praktykami ekologii różnych dziedzin. Przesłanie Laudato si jest mu bliskie nie tylko w teorii – wolny czasu spędza na aktywnym wypoczynku, szczególnie w górach. Nikt w zespole nie może zliczyć w ilu mówi językach!

Absolwent Wydziału Biologii UW i Wydziału Leśnego SGGW. Nikt w naszym projekcie nie wie tyle na temat ptaków, lasów i szeroko rozumianej bioróżnorodności. Jest bardzo dokładny we wszystkim co robi, tak że na każde zadane pytanie może udzielić naprawdę wyczerpującej i rzetelnej odpowiedzi. Ma doświadczenie 16 lat pracy w pracowni naukowej parku narodowego, a od 21 lat działa w projektach edukacji ekologicznej NGO. Z ciekawostek można dodać, że należy do trzeciego zakonu Dominikanów, a na swoim balkonie potrafi zrobić niezły ogródek!
Projekty lokalne
Działamy w 12 diecezjach budując wspólnoty lokalne. W całej Polsce odbywa się rocznie 120 projektów ekologicznych. Możesz dołączyć!