Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zielona Ambasada

Jeśli przesłanie Laudato si’ jest dla Ciebie ważne i chcesz podzielić się nim z innymi, zaproś Zieloną Ambasadę do swojego miasta!

Odwiedzamy wydarzenia, konferencje, szkoły, parafie i prowadzimy wykłady i warsztaty ekologii integralnej. Warsztaty prowadzi nasz zespół lub zaproszeni goście.

Warszaty

Na warsztatach opowiadamy o ekologii integralnej, dlaczego chrześcijanin powinien troszczyć się świat, co o przyrodzie mówi Biblia. Poruszamy też problemy codzienności, pokazujemy w jaki sposób system społeczno-gospodarczy wpływa na nasze nawyki zakupowe, co z tego wynika dla świata i dla nas oraz najważniejsze – co możemy wspólnie zrobić, by temu zaradzić.

Wsparcie w terenie

Oprócz warsztatów chętnie obejrzymy razem z Wami okolicę, w której mieszkacie, wspólnie zastanowimy się co ciekawego można zrobić w lokalnej społeczności, by wykorzystać ekologię integralną do integracji społecznej, podrzucimy Wam kilka inspiracji spośród projektów, które już zrealizowaliśmy czy po prostu porozmawiamy o tym jak sprawić, by ekologia była opłacalna.

Namiot wystawowy

Nasza ambasada jest wyposażona w namiot-wystawę z infografikami o przeciwdziałaniu marnotrawstwu żywności, wymiarach opłacalności ekologii integralnej oraz sposobach skutecznego działania na rzecz wspólnoty. Dowiesz się z niej skąd bierze się Twój smartfon, gdzie ląduje wyrzucony po dwóch założeniach T-shirt, jak reklama nami manipuluje (i co z tym zrobić!) czy wreszcie jak zacząć jeść lepiej i zdrowiej dla Ciebie i całego otoczenia.

Samochód Laudato Si

Przyjeżdżamy autem hybrydowo-elektrycznym, które ma niskie spalanie i emisję CO2, a układ hamulcowy został wyposażony w funkcję odzyskiwania energii, która wraz panelem słonecznym na dachu doładowuje akumulator. I choć najbardziej eko jest oczywiście rower, to jeśli się nie da, cieszą nas wszystkie małe kroki w ograniczaniu spalin.

Zaproś Zieloną Ambasadę

Warsztaty organizujemy nieodpłatnie, prosimy o zapewnienie:
01. sali wykładowej, czyli miejsca spotkania,
02. materiałów do pracy: rzutnik (do prezentacji PPT), nagłośnienie (jeśli to konieczne), flipchart z pisakami, kartki i długopisy dla uczestników,
03. miejsca do rozstawienia namiotu Ambasady Mobilnej.

Jeśli chcesz nas zaprosić – zapoznaj się z poniższymi zasadami i zgłoś się!

Warsztaty ekologii integralnej są świetną okazją, żeby wprowadzać zasady Laudato si w życie, skorzystaj z tej okazji! Jeśli zapraszasz nas do siebie, pamiętaj o kilku zasadach!

1

Zrezygnuj z tego co jednorazowe

Nasze spotkanie musi produkować jak najmniej śmieci. Plastik jest tak wszechobecny, że czasem ciężko wyobrazić sobie bez niego życie. Wszystko pakujemy, foliujemy, zawijamy i czasem ciężko zauważyć co za tym idzie. Jednocześnie naukowcy przewidują, że niedługo w oceanach będzie pływać więcej plastiku niż ryb.

Wspólne mycie szklanek może być fajną integracją, posiłki mogą być zaplanowane tak, by prawie nie wymagały korzystania z naczyń (finger food, zupy w kubkach jadalnych), uczestnicy mogą wziąć własne sztućce, użwajmy też wielorazowych worków.

2

Wybierz dietę prostą i bez mięsa

Dziś nie chcemy już jadać mięsa od święta, od święta chcemy pościć. Aby nasycić potrzeby ludzi potrzeba masowych produkcji, które przekładają się na obniżenie jakości naszego jedzenia. Z drugiej strony, to duża presja na zasoby przyrodnicze – można powiedzieć, że krowa którą zjadasz je więcej roślin niż Ty.

Wybierz jedzenie bez mięsa i ryb, buliony warzywne, jako krok w kierunku ograniczania ilości mięsa jaką spożywamy. Nie szukaj rarytasów i wykwintnych dań, szukaj prostego jedzenia, które zaspokoi głód. Taki post.

3

Postaw na zdrowe przekąski

Jedzenie sztucznych barwników, słodzików, konserwantów i emulgatorów nam nie służy. W słodkich przekąskach często jest olej palmowy- jego produkcja jest okupiona wycinką lasów deszczowych, niszczeniem torfowisk, a to wpływa na pogłębianie negatywnych zmian klimatycznych. Zapakowane w plastik produkują jeszcze więcej śmieci.

Nawet dzieci wiedzą, że słodycze są niezdrowe! Wybierajmy owoce, warzywa, domowe ciasta i produkty, które dostarczą nam zdrowej energii.

4

Unikaj drukowania materiałów

Drukowanie zużywa nie tylko kartki i papier, ale również tusz i tonery.

Drukuj tylko to, co jest Ci koniecznie potrzebne, przygotuj materiały w wersji elektronicznej.

5

Wykorzystaj resztki i odpady

Szacuje się, że 1/3 jedzenia które kupujemy trafia do kosza. Tak naprawdę na świecie jest wystarczająca ilość pożywienia dla wszystkich, ale nie potrafimy nim dobrze zarządzać. Spotkanie warsztatowe też wygeneruje śmieci i warto wcześniej pomyśleć co z nimi zrobimy.

Jak wykorzystać resztki jedzenia? Możemy wyrzucić je na kompost lub dokarmić zwierzęta. Zadbaj o to, by uczestnicy wiedzieli co zrobić ze śmieciami i mogli je segregować. Jeśli nie masz specjalnych pojemników, wystarczą worki.

6

Ograniczaj napoje

Przyzwyczailiśmy się do kolorowych napojów lub wody w plastikowych butelkach, tak by każdy miał swoją. Woda butelkowana jest droższa i produkuje śmieci, a napoje są dodatkowo słodzone i nie najzdrowsze.

Zaproponuj uczestnikom wodę filtrowaną (jeśli woda z kranu jest zdatna do picia), możesz wrzucić do niej cytrynę, pomarańczę i miętę, A może zrobić lemoniadę lub kompot?

Nasza Ambasada w akcji

Skauci Europy

Z ambasadą mobilną na spotkaniu Skauci Europy w Serpelicach

Z ambasadą mobilną na spotkaniu Skauci Europy w Serpelicach 1707 2560 Caritas Laudato si’

W weekend ruszyliśmy w Polskę z ambasadą mobilną! Odwiedziliśmy parafię św. Krzysztofa w Tychach i dziewczyny ze Skauci Europy w Serpelicach. W…

Spotkanie na Polach Lednickich

Relacja z XXV Spotkania na Polach Lednickich

Relacja z XXV Spotkania na Polach Lednickich 1400 788 Caritas Laudato si’

Za nami XXV Spotkanie na Polach Lednickich! Na tegorocznym wydarzeniu stanął nasz namiot Caritas Laudato si’, który przez cały dzień był przestrzenią…

podzielnia

XXV Spotkanie Młodych Lednica2000

XXV Spotkanie Młodych Lednica2000 848 1200 Caritas Laudato si’

W sobotę, 5 czerwca odbędzie się XXV Spotkanie Młodych Lednica2000. My odwiedzimy wydarzenie wraz z ambasadą mobilną. W planie transmisje live, podzielnia…

Dzień św. Franciszka

Dzień św. Franciszka – fotorelacja z obchodów

Dzień św. Franciszka – fotorelacja z obchodów 1400 1050 Caritas Laudato si’

Relacja z Niedzieli św. Franciszka, która pokazuje nam parafie o jakich marzymy, parafie Laudato si. Zielone i radosne, w których jest miejsce…

Zapisz się
do newslettera!

I trzymaj rękę na pulsie!