Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

XXV Spotkanie Młodych Lednica2000

XXV Spotkanie Młodych Lednica2000

XXV Spotkanie Młodych Lednica2000 848 1200 Caritas Laudato si’

W sobotę, 5 czerwca odbędzie się XXV Spotkanie Młodych Lednica2000. My odwiedzimy wydarzenie wraz z ambasadą mobilną. W planie transmisje live, podzielnia rzeczy + warsztaty oraz wywiady. Zobacz program wydarzenia!

Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania Lednica2000 będzie 'USŁYSZ’. Spotkanie na Lednicy ma pomóc usłyszeć i słuchać na co dzień – w odpowiednich warunkach. A te umożliwia uwolnienie się od rozpraszających nas bodźców, tak jak nadmierna ilość materialnych rzeczy wokół nas. Nie sposób nie nawiązać w tym miejscu do postaci Jana Chrzciciela, który – by usłyszeć głos Boga – udał się na pustynie, aby się wyciszyć, odciąć od wszystkiego, co mogło zaburzyć jego relację ze Stwórcą.

Co łączy Lednicę i Caritas Laudato si’? Przede wszystkim troska o młodego człowieka, o jego przyszłość, o kształtowanie odpowiednich wartości. Dlatego idea podzielni wpisuje się tak dobrze w tegoroczne hasło Spotkania Lednickiego „Usłysz”. Wielu młodych ludzi – i nie tylko – stoi przed egzystencjalnymi pytaniami: „kim jestem”, „po co żyję”, „kim będę”. – Jan Chrzciciel stanowi dla nas pewien wzór postępowania do odbudowania relacji z tym, co w jego życiu było ważne i do tego będziemy zachęcać innych. Zaprosimy wszystkich, by w swoich domach doświadczyli pustyni, pozbyli się wszystkiego co zbędne i niepotrzebne. Te przedmioty jednak nie muszą trafić do kosza – mogą być darem dla innych, wynikać z chęci dzielenia się i ubogacenia drugiego człowieka. Podzielnia jest dla nas fizycznie i namacalnie realizacją programu tegorocznego spotkania lednickiego – mówi Dominika Chylewska, Specjalista ds. Komunikacji projektu Caritas Laudato si’. Założenie podzielni jest takie, że zamiast wyrzucać stare rzeczy (jak książki, ubrania, sprzęty) powiększając tym górę śmieci można je wystawić w podzielni on-line z zamiarem sprzedaży/wymiany bądź oddania. Dzięki temu ktoś nie tylko zaoszczędzi i skorzysta z wystawionych przedmiotów, ale również uniknie generowania kolejnych śmieci, które pojawią się przy kupowaniu nowych produktów (opakowania, folia i inne zabezpieczenia produktu produkowane często z plastiku lub innych szkodliwych dla środowiska materiałów). To nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla nas samych, bo oczyszczając swoją przestrzeń będzie nam łatwiej skupić się na tym, co ważne dla nas i usłyszeć nasz wewnętrzny głos.

Podczas spotkania w Lednicy (5.06.2021) pojawi się ambasada mobilna Laudato si, która zaprezentuje idee podzielni on-line i wyjaśni zasady jej działania. Przewidziane są również ciekawe warsztaty, wykłady i rozmowy, dotyczące ekologicznych postaw. Szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w wywiadzie on-line z Moniką Czajką o tym, jak zrobić podzielnię. Z okazji wydarzenia uruchomiliśmy grupę facebookową PODZIELNIA, na której można wymieniać się rzeczami ratując je przed wyrzuceniem.

PROGRAM:

11.30-12:00 – Jak na Lednicy można usłyszeć głos ziemi? | o. Wojciech Surówka OP, Duszpasterz Wspólnoty LEDNICA 2000, | prowadzi br. Cordian (FB Caritas Laudato si)
12.00-12.30 – Anioł Pański (YT LEDNICA 2000)
12.30-13.00 – Laudato si w lednickim Studio LIVE (YT LEDNICA 2000), rozmowa z br. Cordianem Szwarcem OFM
14.00-14.45 – Jak zrobić podzielnię? | Monika Czajka, On-eko | prowadzi Andrzej Grupa (FB Caritas Laudato s
14.45-16.15 – powitanie & tańce, Koronka do Miłosierdzia Bożego & konferencja o. Jacek Szymczak OP (YT LEDNICA 2000)
16.15-16.30 – Laudato si w lednickim studio LIVE (YT LEDNICA 2000)
16.30-16.50 – Andrzej Grupa i Ania Kobylińska – 300 lokalnych projektów za nami – jak to się robi? Co się zmieniło w Polsce? | prowadzi br. Cordian (FB Caritas Laudato si)

Bądź na bieżąco – śledź nas na facebooku!

Zapisz się
do newslettera!

I trzymaj rękę na pulsie!