Jest w roku jeden dzień, kiedy w kościele łatwo spotkać zwierzęta, a kazanie może przerwać szczekanie psa. I bynajmniej nie chodzi o wigilijną szopkę. To Niedziela Świętego Franciszka.
Odbywa się w okolicach 4 października (niedziela po lub jak u nas-przed), we wspomnienie św. Franciszka, biedaczyny z Asyżu, patrona ekologów. Legendy głoszą, że rozmawiał z ptakami i pozdrawiał kwiaty, a przede wszystkim wychwalał stworzenie. Żył w XIII wieku, ale do dziś naśladują go przede wszystkim franciszkanie na całym świecie. Jednym z nich jest br. Cordian Szwarc OFM, animator Caritas Laudato si, który zorganizował świętowanie w Parafii Chrystusa Króla w Olsztynie.
Na 11.30 zapowiedziana została Msza Święta z błogosławieństwem zwierząt. Kilka minut przed rozpoczęciem w kościele można było zobaczyć pierwsze, niewielkie psy– jedne na smyczy, inne kryły się w transporterach dla zwierząt, jeszcze inne to pluszaki przyniesione bez dzieci, które nie mają swoich pupilów. To nie pierwsze błogosławieństwo zwierząt w ramach naszego projektu, dlatego wiemy, że ten pomysł budzi czasem wątpliwości.
– Święcimy samochody, różańce, medaliki, obrazy, dlaczego nie mielibyśmy pobłogosławić zwierząt, które są stworzeniami Bożymi – mówi br. Cordian
Przy wejściu do kościoła zawisła kartka z zasadami wprowadzania zwierząt. Muszą być pod opieką dorosłych, zabezpieczone, na krótkiej smyczy. Podczas mszy Brat dopowiada jeszcze, słowo o odpowiedzialności i bezpieczeństwie. Przed podejściem do Komunii Świętej trzeba powierzyć komuś swojego psa, wybrzmiewa jasno, aby nie podchodzić ze zwierzętami na rękach.
Kazanie zaprasza do refleksji na temat domu. Pierwszy jaki zamieszkujesz to Ty i Twoje ciało. Drugi – to dom, który tworzysz z najbliższymi. Trzeci to ta świątynia, miejsce spotkania z Bogiem. Jeśli o nie zadbamy, cała wspólnota ludzi będzie w lepszej kondycji, bo jak mówił Papież Franciszek, wszystko jest połączone.
– Jakkolwiek dużo rzeczy robimy w naszym życiu, to dzięki sile i energii, która nie pochodzi z tego świata. Wszystko co robimy jest dzięki Bogu, On jest najwyższym dobrem. O tym mówił św. Franciszek w XIII wieku. Miał doskonały kontakt z każdym stworzeniem, zwracał się do ludzi słowami Bracie, Siostro, ale przede wszystkim uwielbiał Boga! – słyszymy podczas kazania.
Po wyjściu z kościoła znajdujemy stoisko przetworów z Marcinowej Zagrody, obok parafialna kawa i domowe ciasto. Cały dochód przeznaczony zostanie na wsparcie potrzebującej rodziny z ośmiorgiem dzieci, która musi przygotować się na zimę.
– Zgodnie z przykazaniem „Pamiętaj abyś dzień święty święcił”, nic dziś nie sprzedaję – wyjaśnia Pani Jola odpowiedzialna za stoisko – jest samoobsługa. Postawiłam cennik, każdy widzi ile co kosztuje. Jest też instrukcja obsługi: jeśli potrzebujesz a nie masz pieniędzy, weź za Bóg zapłać. Jeśli masz pieniądze, wrzuć je do puszki. Jeśli masz więcej i chcesz pomóc komuś w potrzebie, zapłać więcej.
Po mszy można się poczęstować smakołykami albo obejrzeć wernisaż prac dziecięcych na temat troski o stworzenie. Ludzie wychodzą z uśmiechami. Na odchodne usłyszeli zaproszenie, aby poczuć się tu jak w domu. Nie jedyne, bo wieczorem jest jeszcze jeden punkt programu: „Modlitwa dziękczynna przed Najświętszym Sakramentem. Za nasz kościół w rocznicę poświęcenia i świat stworzony w Niedzielę św. Franciszka”. Sebastian Stachura, organista i dyrygent zagra m.in. utwory Vivaldiego, Maxa Regera, Lorenca, Bacha oraz innych twórców. Całość przeplatana czytaniem fragmentów encykliki Laudato si.
– Dotknęliśmy dzisiaj wołania ziemi i wołania ubogich – podsumowuje Br. Cordian Szwarc.
Nasze obchody Niedzieli Świętego Franciszka dobiegły końca, ale wiele w parafii w Polsce będzie ją świętować dopiero za tydzień. Jeśli chcesz zorganizować ją u siebie, zapraszamy do zakładki Niedziela Świętego Franciszka. W Caritas Laudato si obchodzimy ją po raz czwarty. Za nami edycje pod hasłem „Dowody miłości do wody” i zeszłoroczna „Dzielę się w Niedzielę”. Ta ostatnia pozwoliła w całej Polsce zasiać ideę podzielników, które po dzień dzisiejszy wspierają ograniczanie konsumpcjonizmu. Zapraszamy do korzystania z naszych materiałów!