Nasz projekt jest odpowiedzią na potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Promujemy encyklikę Laudato si i mówimy o tym jak być eko w praktyce i dlaczego warto!
“Caritas Laudato Si’: Aktywna edukacja wspólnot Caritas w zakresie przeciwdziałania nadkonsumpcji w dążeniu do gospodarki o obiegu zamkniętym” to projekt realizowany w ramach ekologii integralnej na lata 2023 – 2025. Podejmujemy wezwanie papieża Franciszka do troski o wspólny dom, Ziemię i przekładamy społeczną naukę Kościoła nt. ekologii integralnej na praktyczne działania. Robimy krok wstecz i wracamy do źródła problemu kryzysu przyrodniczego – systemowej i indywidualnej nadkonsumpcji. Projekt powstał przy dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowisku i Gospodarki Wodnej.
Projekt jest realizowany w trzech wymiarach.
Pierwszym wymiarem są warsztaty, które możemy przeprowadzić w Twojej społeczności. Prowadzimy je w miejscach, w których aktywnie działają Parafialne Zespoły Caritas lub Szkolne Koła Caritas, ale nie tylko – jesteśmy otwarci na WASZE ZAPROSZENIA. Możecie wybrać jeden z trzech tematów warsztatu: 1. Cykl życia produktu – Wpływ wyborów konsumpcyjnych na kryzys przyrodniczy i kryzys wykluczenia społecznego. 2. Ekologia się opłaca – jak wykorzystać ekologię jako narzędzie do integracji społecznej? 3. Produkcja i konsumpcja żywości w wymiarze lokalnym.
Drugim wymiarem są Wspólnoty Działania, czyli lokalne społeczności integrujące się przy wykorzystaniu ekologii integralnej jako zachęty i motywu spotkania i wspólnego… Działania! Zaczęliśmy od dwóch Wspólnot Działania – w Żukowicach i Olsztynie,
jednak naszą ambicją jest zbudowanie sieci Wspólnot Działania w całej Polsce. Czym jest Wspólnota Działania i jak działać razem z nami? Informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Trzecim szerokim wymiarem naszych działań są różne wydarzenia i aktywności inspirowane wybranymi motywami popularnymi w danym momencie roku. I tak przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem nagrywamy ekologiczne rekolekcje, podczas wakacji zachęcamy do świadomego i zrównoważonego wypoczynku, we wrześniu celebrujemy Czas dla Stworzenia, który kończy się październikową Niedzielą św. Franciszka. Po niej natomiast przygotowujemy się już do Wszystkich Świętych i pokazujemy, że ten dzień nie musi wiązać się z tonami plastikowych śmieci, bo – “Mniej śmieci – Więcej pamięci”!
Troska jest boska, a myśląc o środowisku – konieczna i potrzebna! To temat, który musi zostać podjęty również w Kościele.
Przesłanie Caritas Laudato Si
Nasz zespół
Koordynator Krajowy Wspólnot Działania Laudato si, proboszcz parafii Chrystusa Króla na olsztyńskim Zatorzu. Prowadzi warsztaty, integruje lokalną społeczność i zaprasza do uważniejszego życia. Brat Cordian ma świetne poczucie humoru, czyta encykliki Papieża Franciszka i próbuje ponieść ich przesłanie dalej. Mówi o sobie franciszkanin zwykluch, a czasem dodaje “koszykarz”. W naszych działaniach jest bardzo ważnym głosem duszpasterskim. Oprócz pracy z nami prowadzi wspólnotę Siedem Aniołów, Pielgrzymkę Różnych Dróg i Kultur, jest też kapelanem OSP w Miłakowie.
Doktorant SGH w Warszawie, współpracuje z NGO, m.in. Fundacja Projekt PL czy Klub Jagielloński. Założyciel The Common Good Perspective oraz członek inicjatywy The Economy of Francesco – wierzy, że można wypracować nowy sposób myślenia o roli biznesu w świecie społecznym. Najlepsze wakacje? Niskobudżetowe, aktywne i zielone. Triathlonista, bez pamięci zakochany w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Przemieszcza się pieszo, rowerem albo skocznym krokiem tańca ludowego! Jak sam powiedział, dołączył do nas, bo świata nie da się zmienić tylko poprzez pisanie artykułów do czasopism naukowych.
Absolwent Wydziału Biologii UW i Wydziału Leśnego SGGW. Nikt w naszym projekcie nie wie tyle na temat ptaków, lasów i szeroko rozumianej bioróżnorodności. Jest bardzo dokładny we wszystkim co robi, tak że na każde zadane pytanie może udzielić naprawdę wyczerpującej i rzetelnej odpowiedzi. Ma doświadczenie 16 lat pracy w pracowni naukowej parku narodowego, a od 21 lat działa w projektach edukacji ekologicznej NGO. Z ciekawostek można dodać, że należy do trzeciego zakonu Dominikanów, a na swoim balkonie potrafi zrobić niezły ogródek!
Ekspert w tematach współpracy między organizacjami, w tym międzynarodowej, szczególnie w ramach światowej sieci Caritas Interiationalis. W naszym projekcie pomaga łączyć działania ze specjalistami, naukowcami i praktykami ekologii różnych dziedzin. Przesłanie Laudato si jest mu bliskie nie tylko w teorii – wolny czasu spędza na aktywnym wypoczynku, szczególnie w górach. Nikt w zespole nie może zliczyć w ilu mówi językach!
Projekty lokalne
W poprzedniej edycji projektu zrealizowaliśmy 263 projektów lokalnych w 12 diecezjach w całej Polsce. Zainspiruj się!