Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Choinka – sztuczna czy żywa? Podpowiadamy jaką choinkę wybrać! [poradnik]

jaką choinkę wybrać

Choinka – sztuczna czy żywa? Podpowiadamy jaką choinkę wybrać! [poradnik]

Choinka – sztuczna czy żywa? Podpowiadamy jaką choinkę wybrać! [poradnik] 1600 1067 Caritas Laudato si’

Rosnąca świadomość wpływu jaki mamy na środowisko sprawia, że coraz chętniej sięgamy po rozwiązania służące zarówno nam jak i naszej planecie. Intensywne przygotowania do świąt to czas, w którym mamy wiele okazji, aby wykazać się odpowiedzialnością konsumencką – jedną z nich jest wybór bożonarodzeniowego drzewka. Zobaczcie jaką choinkę wybrać by świętować w zgodzie z naturą!

Aleksandra Wajgert

 

Czy opłaca się kupić sztuczną choinkę i dlaczego nie?

Zdobiąca wnętrza domów choinka od wieków jest stałym elementem tradycji bożonarodzeniowej. Zachowujące zieleń przez cały rok drzewo to nie tylko piękna dekoracja, ale również symbol odrodzenia i nawiązanie do narodzin Chrystusa – “drzewa życia”. Nic dziwnego, że nie wyobrażamy sobie grudniowych świąt bez tego elementu.

Wielu z nas w obawie o nadmierną wycinkę drzew decyduje się na zakup sztucznej choinki. Za kupnem drzewka z tworzywa sztucznego przemawia również wygoda użytkowania, bo nie musimy sprzątać spod drzewa igieł. Ale czy na pewno jest to lepsze rozwiązanie? Sztuczna choinka to przede wszystkim kolejny artykuł z plastiku o określonej żywotności, który powstaje na bazie chemikaliów i ropy naftowej. Co gorsza, połączenie tworzywa sztucznego z metalem sprawia, że przedmiot nie może być recyklingowany. Utylizacja zużytej ozdoby wygeneruje więc niemałe ilości CO2 do atmosfery, co dyskwalifikuje ją jako ekologiczną alternatywę dla ciętej choinki ze sklepu. Dodatkowo syntetyczna choinka nie posiada kojarzącego się z lasem zapachu. Oczywiście, jeśli posiadamy już sztuczne drzewko, nie pozbywajmy się go na rzecz naturalnego – korzystanie z tego co mamy w domu jest zawsze najbardziej ekologicznym wyjściem!

Naturalna choinka – jak ją wybrać?

Zakup naturalnej choinki zamiast jej sztucznego odpowiednika jest dużo bardziej trafionym pomysłem. Wybierając naturalne drzewko, możemy mieć pewność, że piękny zapach wprowadzi do domu świąteczny klimat i co równie istotne – zaoszczędzimy atmosferze kolejnej porcji dwutlenku węgla. Żywe choinki to małe fabryki tlenu, które dodatkowo są w całości biodegradowalne. Nie musimy się również martwić o ryzyko wylesienia – aktualnie dostępne w sprzedaży drzewa iglaste pochodzą z legalnych plantacji oraz z cięć pielęgnacyjnych na terenach leśnych, a ich wycinka nie jest szkodliwa dla ekosystemu. Przed zakupem warto jednak upewnić się, że roślina posiada certyfikat FSC lub PEFC, które potwierdzają jej bezpieczne pozyskanie.
Największą popularnością cieszy się u nas niezmiennie świerk, ale niestety jest to gatunek, który w warunkach domowych szybko traci igły. Do wyboru mamy również jodłę i sosnę, które stosunkowo długo zachowują wigor i wydzielają olejki eteryczne poprawiające jakość powietrza w mieszkaniu. Ciętą choinkę po świętach można przekazać do specjalnego punktu, gdzie zostanie poddana recyklingowi lub kompostowaniu.

Idealne rozwiązanie – drzewko bożonarodzeniowe w doniczce

Warto pójść o krok dalej i zdecydować się na zakup choinki w doniczce. Przesadzenie drzewa do ogrodu wzbogaci atmosferę w cenny tlen, jest to więc świetna alternatywa dla ciętych drzew. Drzewka w doniczkach ze względu na rozrośnięte ukorzenienie są sprzedawane w mniejszych rozmiarach, ale wciąż doskonale spełniają swoje zadanie. Aby mieć pewność, że ukorzeniona choinka jest dobrej jakości i jej korzenie nie zostały przykładowo przycięte przez sprzedawcę, szukajmy jej w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Należy pamiętać, że choinka powinna być regularnie podlewana i nie może stać w mieszkaniu dłużej, niż 10 dni – wyższa temperatura może pobudzić roślinę do wiosennego procesu rozkwitania. Przed wyniesieniem na mróz powinna ona przez jakiś czas “przyzwyczajać się” do mrozu stojąc w chłodniejszej temperaturze (np. w garażu). W niektórych miastach funkcjonują również wypożyczalnie choinek, w których można wynająć dorosłe świąteczne drzewko – jest o to świetny sposób, aby podarować dekoracji drugie życie.

Choinka na wiele sposobów

A może w tym roku zrezygnować z żywej ozdoby na rzecz własnoręcznie wykonanej choinki? W sieci znajdziecie mnóstwo pomysłów na łatwe w wykonaniu choinki z drewnianych palet w stylu skandynawskim, z drabiny lub z papieru. Przygotowując świąteczne stroiki z prawdziwych gałęzi, pamiętajmy o tym, aby nie niszczyć drzew, ponieważ może przyczynić się to do przedwczesnej śmierci drzewa.

Wybierając choinkę na święta, kierujmy się zasadą – im bardziej naturalnie tym lepiej, Rezygnując ze sztucznych ozdób i dodatków, sprawimy, że święta będą pomyślnym czasem nie tylko dla nas, ale również dla otaczającego nas ekosystemu.

3 komentarze

Zapisz się
do newslettera!

I trzymaj rękę na pulsie!