Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Animatorzy na letnim obozie CIDSE

Animatorzy na letnim obozie CIDSE

Animatorzy na letnim obozie CIDSE 1400 933 Caritas Laudato si’

„See – Judge – Act”, metoda działania stosowana w Kościele powszechnym od czasów papieża Jana XXIII, przypomniana przez papieża Franciszka w Laudato si’, była kluczem do programu Obozu letniego CIDSE, zorganizowanego dla młodych przedstawicieli organizacji pomocowych tworzących tę federację. Każdy dzień koncentrował się wokół jednego z elementów tej metody.

Zobacz – rozeznaj – działaj, w kontekście kryzysu klimatycznego to szansa, by mimo kończącej się nadziei nie tracić sił i zapału na drodze ekologicznego nawrócenia. Niezbędne w tym wszystkim jest współdziałanie, także motywowane wyznawaną wiarą, a zaowocuje to Radością wypełniającą serca i odnowi Nadzieję. Wszak mierzymy się z największym wyzwaniem naszego pokolenia.

To my, mieszkańcy globalnej północy, przedstawiciele Zachodu – swoimi nawykami, sposobem życia, beztroskim podejściem do zasobów naturalnych, kierowani zachłannością – doprowadzamy Świat na skraj katastrofy, której skutki odczuwają już dziś mieszkańcy najuboższych regionów Ziemi.
Każdego dnia patrzyliśmy na wyzwania klimatyczne z innej strony. Dzieląc się doświadczeniami lokalnymi, staraliśmy się przełożyć to na sytuację globalną, uświadamiając sobie kolejny raz jak duży wpływ działania w skali mikro mają odbicie w skali makro.

Coroczne spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszonych w CIDSE (Coopération Internationale pour le Développement et la Solidarité) tym razem gościł CAFOD (Catholic Aid For Oversees Development) – Agenda rozwojowa Caritas w Anglii i Walii. Dla Animatorów Wspólnoty Caritas Laudato si’ z Polski była to znakomita okazja do zaczerpnięcia z doświadczeń dobrze działających organizacji i zainspirowania się do podejmowania kolejnych działań w Polsce. Na tegoroczny obóz przybyli młodzi ludzie z wielu krajów Europy, a także przedstawiciele Kanady, Peru, Argentyny, Mozambiku oraz Indii.

Przez cały pobyt staraliśmy się przekazywać krótkie korespondencje z Alton Castle w formie filmów. Każda z nich znajduje się na profilu Caritas Laudato si’ na Facebooku!