Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Szkolna wymiana rzeczy

Szkolna wymiana rzeczy

Do uszycia jednej pary dżinsowych spodni potrzebne jest aż 15 tysięcy litrów wody. Może zamiast kupować nowe ubrania, lepiej jest się nimi wymienić?

W jednej ze szkół w Częstochowie w ramach akcji „Oddaj zabierz” stanęła “Rozdzielnia” ubrań. Punkt wymiany ubrań ratuje rzeczy przed wyrzuceniem i uwrażliwia dzieci na problem konsumpcjonizmu.

W szkole dzieje się dużo dobra! Uczniowie rozwijają umiejętności plastyczne i wykorzystują odpady tworząc przedmioty codziennego użytku.

W jednym z projektów uczniowie odnowili szkolne krzesełka nadając im nowy, oryginalny wygląd. Kolorowe meble waste ozdobiły szkolne klasy. Akcja miała same plusy – młodzież podszkoliła się w zakresie umiejętności plastycznych i tematyki zero waste, a meble zostały uratowane przed wyrzuceniem.

Powstały również m.in. maty węchowe – kolorowe zabawki edukacyjne dla psów, które pomagają im rozwijać zmysł węchu. Często spotyka się je w domu właścicieli czworonogów, ale niestety brakuje ich w schroniskach dla zwierząt. Dzięki inicjatywie młodzieży z resztek materiałów powstały piękne maty, które zostały przekazane do pobliskiego schroniska dla psów.

Nazwa projektu:

„Eko pomysły na odpady”

Autorzy:

Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie

Region:

Diecezja częstochowska

Zapisz się
do newslettera!

I trzymaj rękę na pulsie!