W trosce o wspólny dom spotkali się 6 października w Myczkowcach wierni diecezji rzeszowskiej i przemyskiej na uroczystych obchodach Niedzieli świętego Franciszka.
Msza św. w kaplicy pw. NMP Królowej i Matki Pięknej Miłości Ośrodku Caritas w Myczkowcach zgromadziła prawie 300 osób – mieszkańców, gości i turystów przybyłych w Bieszczady. Kazanie poświęcone świętemu Franciszkowi, bieszczadzkich i świecie idei franciszkańskich wygłosił ksiądz dr Piotr Sala.
Pogoda nie zachęcała do długich spacerów, dla blisko 200 gości w sali konferencyjnej przygotowano gorącą kawę i herbatę, coś dla ciała zapewniły pyszne drożdżówki … i zaczęła się uczta dla ducha.
Sesja naukowa poświęcona zagadnieniu bioróżnorodności zdominowała tegoroczne wydarzenie. Ksiądz Piotr przybliżył zebranym przesłanie papieża Franciszka zawarte w encyklice Laudato si’. Kulturowe i etyczne aspekty ochrony przyrody w kontekście chrześcijańskiej tradycji omówił dr Stanisław Kucharzyk, zastępca dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Od ogółu do szczegółu przeszli dr Magdalena Marcinkiewicz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i przewodnik Piotr Kutiak, którzy zaprezentowali bioróżnorodność w praktyce. W przerwach (nie tylko deszczu) goście mogli zwiedzić Ogród Biblijny z przewodnikiem, rozważać postać św. Franciszka, obejrzeć wystawę „Zwierzęta z bieszczadzkiego lasu”, uczestniczyć w zajęciach z bioróżnorodności ogrodów i roślin wykorzystywanych w kosmetyce, obejrzeć film o energii odnawialnej. Korzystając z chwilowej poprawy pogody udało się zebranym zwiedzić „Entomozieleniec” z Piotrem Kutiakiem, pomysłodawcą i największym jego popularyzatorem wśród bieszczadzkich przewodników.
Energii wszystkim dodały bieszczadzkie potrawy na ciepło. Na obiad podano regionalne danie – gołąbki z nadzieniem z tartych ziemniaków lub kaszy z grzybami.
O 15.00 zagrał dla wszystkich zespół Światło Uwielbienia.