Konferencja „Creatio Bonum Commune” była dla nas okazją do ciekawej dyskusji na temat potencjalnych rozwiązań w zakresie ekonomii społecznej oraz szans, jakie daje przedsiębiorczość społeczna.
Ekologia coraz częściej pojawia się na spotkaniach i konferencjach związanych z biznesem. Kolejne ważne instytucje i firmy dostrzegają potrzebę przebudowy modelu gospodarczego, który skierowany jest jedynie na krótkotrwały zysk kosztem nadmiernej eksploatacji zasobów planety.
Czy możemy uchronić świat, nie zmieniając modelu gospodarczego, w którym funkcjonujemy? M. in. to pytanie było przedmiotem konferencji „Creatio: Bonum Commune”. Według panelistów, wśród których znaleźli się przedsiębiorcy i osoby wrażliwe społecznie, nie jest to możliwe. Dlatego niezbędne jest „uspołecznienie” czy też „zdemokratyzowanie” biznesu, by nie zajmował się on sztucznym napędzaniem konsumpcji i nie zamykał nas w błędnym kole produkcji, konsumpcji i miejsca pracy.
Odpowiedzią na problem może przedsiębiorczość społeczna, której celem poza reintegracją osób wykluczonych, może być również ratowanie człowieka poprzez ratowanie świata, w którym on żyje.
W gronie prelegentów wystąpili:
Matylda Szyrle (Listny Cud)
Bartłomiej Głowacki (Solace Housing)
Mateusz Ciasnocha (European Carbon Farmers)
Jan J. Zygmuntowski (CoopTech Hub)
Mamy nadzieję, że spotkanie przyczyni się do dalszego rozwijania ekonomii społecznej jako realnej odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka, który w encyklice “Fratelli Tutti” przypomina, że drugi człowiek jest ważniejszy niż zysk.
Więcej o modelu ekonomii społecznej dowiesz się czytając opracowanie Ekonomia Franciszka.
Nagranie z konferencji – Panel I:
Nagranie z konferencji – Panel II:
Zdjęcia: Julia Andruszko.
Po więcej zapraszamy Was tutaj: Caritas Laudato si na Facebooku. Bądź na bieżąco!