Ogłaszamy konkurs na PODZIELNIK! Podziel się z nami pomysłem na miejsce wymiany rzeczy, a my pomożemy go zrealizować!
Umiar i mądre pomaganie
Caritas Polska zachęca do odrzucenia kultury rzeczy jednorazowych. Rzeczy łatwo dostępnych, marnej jakości, przeznaczonych do krótkiego użycia, które wyrzucamy, gdy tylko pojawi się nowy model lub zmieni się moda. W każdym domu znajdą się przedmioty, z których już nie korzystamy: wciąż dobre ubrania, przeczytane książki, niepotrzebne zabawki… Trzeba przedłużyć okres ich wykorzystania lub nadać im nowe życie. Niektórzy nazywają to stylem Vintage. My wolimy mówić o kulturze umiaru. I właśnie dlatego Caritas włącza się w krzewienie wymiany sąsiedzkiej, a szerzej kultury dzielenia się. Dzielenia się rzeczami, ale też dzielenia się swoim czasem, uwagą, sercem. Wśród nas są bowiem ludzie, którzy sąsiadom mogą zaoferować swoje umiejętności, ale także swój czas, tak ważny, gdy wielu z nas jest samotnych w tłumie. Chcemy wnieść wkład w rozszerzanie się społeczności osób dzielących się.
Powyższe nabiera szczególnego wymiaru, gdy wśród nas znaleźli się uchodźcy z Ukrainy. Na razie pomoc dla nich to wielka mobilizacja społeczeństwa, działanie kryzysowe. Jednak sytuacja nadzwyczajna minie. Wkrótce nadejdzie czas, gdy nasi goście trafią do miejsc swojego stałego pobytu w Polsce: miast, miasteczek i wsi, gdy przyjdzie im na pewien czas urządzić się w naszej codzienności, gdy staną się naszymi sąsiadami. Tam też będzie musiała być skierowana długoterminowa, systematyczna pomoc. Trzeba się na to przygotować. Chcemy, by wymiana sąsiedzka stała się szansą poprawy ich codzienności, podobnie jak służy nam samym.
Dlatego proponujemy zakładanie PODZIELNIKÓW. Początkującym pomożemy zacząć, a tym którzy już się dzielą, damy narzędzia działania.
Cele konkursu
Pomożemy zorganizować lub rozwinąć wasz PODZIELNIK – autorskie działanie na rzecz wymiany sąsiedzkiej, służące systematycznemu dzieleniu się rzeczami z innymi ludźmi. Pomożemy też wypromować te działanie. A konkretnie:
1. Wyłonimy i doposażymy 150 społecznych inicjatyw (projektów) promujących systematyczne dzielenie się rzeczami z bliźnimi, organizowanych na poziomie lokalnym w formie PODZIELNIKA.
2. Wesprzemy komunikacyjnie wyłonione inicjatywy i włączymy je do naszej kampanii informacyjno-promocyjnej Caritas Laudato si’ na rzecz społeczności osób dzielących się.
Adresaci konkursu
Do konkursu zapraszamy inicjatywy z całej Polski; będziemy preferować inicjatywy z mniejszych miejscowości – do 25 tys. mieszkańców. Szczególnie cenimy inicjatywy z aktywnymi liderami, podejmowane we współpracy z samorządami i innymi podmiotami lokalnego życia społecznego. Dla Caritas naturalnym partnerem są zespoły działające przy parafiach, ale często są to te same osoby, które są aktywne także w kołach gospodyń wiejskich czy lokalnych organizacjach pozarządowych.
Inicjatywy, których szukamy
Szukamy inicjatyw skupionych na WYMIANIE SĄSIEDZKIEJ – inicjatyw społecznych służących systematycznemu dzieleniu się rzeczami z innymi ludźmi. Nie chodzi o akcyjne zbieranie ubrań „dla biednych”. Chodzi o stałą, sąsiedzką wymianę rzeczy, które nie są nam potrzebne, a które mogą się komuś przydać. O nadawanie im nowego życia.
Zapraszamy więc prężne, działające od lat grupy mieszkańców – szukamy tych, którym się chce coś robić. Opiszcie nam swoją inicjatywę. To co już robicie i co zamierzacie. Nie chcemy tworzyć lokalnych klonów własnego pomysłu. Chcemy wesprzeć wasze dobre starania i dalszy ich rozwój.
Nagroda w konkursie
Najwyżej ocenionym inicjatywom przyznamy nagrodę w formie zestawu wyposażenia PODZIELNIKA obejmujący:
a) Otwartą szafę na ubrania.
b) Wieszak stojący na ubrania wyposażony w kółka i półkę u podstawy.
c) 12 sztuk wieszaków odzieżowych z dolną poprzeczką i uchwytami na pętelki.
Przekażemy też wzory identyfikacji wizualnej oraz narzędzi promocyjnych PODZIELNIKA obejmujące:
a) Baner informacyjny z miejscem na adres PODZIELNIKA Wnioskodawcy – do wykorzystania w publicznie dostępnych punktach informacyjnych – format A3.
b) Szyld identyfikacyjny PODZIELNIKA na drzwi i szafę – format A3.
c) Regulamin PODZIELNIKA na drzwi lub szafę (patrz załącznik nr 2) – format A4.
d) Grafikę PODZIELNIKA na media społecznościowe.
W celu wzmocnienia działań promocyjnych podejmowanych przez Wnioskodawcę Caritas Polska poprosi o oznaczania Caritas Laudato si’ w publikowanych postach mediów społecznościowych Wnioskodawcy. Posty takie będziemy udostępniać i promować dalej w mediach społecznościowych Caritas Laudato si’. Do tego samego celu będziemy wymagać umieszczania hasztagów: #podzielsiesercem, #podzielnikcaritaslaudatosi. Każda z wyłonionych w Konkursie inicjatyw zostanie włączona w kampanię Caritas Laudato si’. Gwarantujemy zachowanie tożsamości każdej inicjatywy.
Szafę zamówimy w najbliższym Wam sklepie IKEA z dostawą pod wskazany adres lub odbiorem na miejscu. Prześlemy wam wzory plakatów, banerów Waszego PODZIELNIKA i będziemy oczekiwali, że oznakujecie Waszą inicjatywę w zaproponowany przez nas sposób.
Umowa
Caritas Polska przekaże Wam Szafę Caritas Laudato si’ oraz przynależne jej stojaki na ubrania podpisując umowę przekazania ze wskazaną przez Was instytucją (parafia, KGW, NGO), która zagwarantuje realizację waszej inicjatywy oraz ciągłość działania PODZIELNIKA w okresie nie krótszym niż 3 lata. W umowie poprosimy o krótkie sprawozdanie z założenia PODZIELNIKA, w którym ważne będą reakcje Waszej lokalnej społeczności. Będziemy też prosili o dokumentację fotograficzną uzyskanego efektu do wykorzystania w naszej kampanii informacyjno-promocyjnej na rzecz społeczności osób dzielących się.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 30 maja 2022 r.
Zobacz również: